Yaranlar diyarı Çankırı’dan Van’a sıcak el

23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen ve tüm yurdu üzen Van depremi sonrasında tüm Türkiye Van’a yardım elini uzattı. Yaşanan felaket sonrasında ilimizden de 17 kişilik bir ekip kurtarma bölgesine intikal ederek çalışmalara katılmıştı.  Meydana gelen deprem sonrasında 1 inşaat mühendisi ve 1 mimarda hasar tespit çalışmaları için bölgeye giderken daha önce Van Vali Yardımcılığı görevinde bulunan  Şabanözü Kaymakamı Van Valiliğinde görevlendirildi.

Van’da görevli bulunan Şabanözü Kaymakamı ile devamlı olarak bilgi alış verişinde bulunularak öncelikli yardım malzemeleri Cumartesi günü Van’a gönderildi. Çankırı Belediyesi önünden hareket eden 1 tır ve 1 kamyon’dan oluşan yardım malzemesinde gıda maddesi, giyecek, ısıtıcı  ve battaniye yer alıyor.

Yardım malzemeleri Vali Vahdettin Özcan ve Belediye Başkanı İrfan Dinç’in de katılımı ile Cumartesi günü Van’a uğurlandı. Gerçekleştirilen yardımlar nedeniyle vatandaşlara teşekkür eden Vali Vahdettin Özcan, Çankırı ve Van arasında bir gönül köprüsünün kurulduğunu aktararak, 53 TOKİ konutunun da Vanlı depremzedelere açıldığını belirtti. “Biz kucağımızı onlara açtık” diyen Vali Özcan, “TOKİ’ye ait 53 konutumuzda vatandaşlarımızı misafir edeceğiz. Yaklaşık 400 kişiyi burada barındıracağız ve masraflarını karşılayacağız. Çankırı Tüm Türkiye’nin sevincine, üzüntüsüne ve kederine ortaktır” dedi.

Tüm vatandaşlara katkılarından dolayı teşekkür eden Başkan İrfan Dinç ise, “Gönül köprüsündeki malzemeler fedakar desteklerle oluştu. İnşallah yardımlarımız yerine ulaşır” dedi. Yapılan konuşmaların ardından yardım araçlar uğurlandı.