Yapraklı ÇPL bölge 1.’si oldu

TÜBİTAK 44. Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Yarışmasında Yapraklı ÇPL 1. oldu

TÜBİTAK 44. Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Yarışması ödül töreni, 29 Mart 2013 Cuma günü Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 50. Yıl Salonu’nda gerçekleştirildi.

Yarışma Ortaöğretim öğrencilerinin yaratıcı yönlerinin ortaya çıkabilmesini sağlamak ve onları bilimsel araştırma yapmaya teşvik etmek amacıyla TÜBİTAK-BİDEB (Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı) tarafından, 1968 yılından bu yana her yıl düzenleniyor. Bilgisayar, biyoloji, temel fizik, uygulamalı fizik, kimya, matematik, coğrafya, psikoloji, sosyoloji ve tarih dallarında gerçekleştirilen yarışmaya 2013 yılında Türkiye genelinde 7401 proje başvurusu yapıldı.

81 projenin sergilendiği Ankara bölge finalinde ilimizden de Biyoloji dalında Nevzat Ayaz Anadolu Öğretmen Lisesinden Umur Oruçöz’ün öğretmeni Kezban Civan rehberliğinde hazırladığı “ Sinek pardon çöp kapan” isimli proje, psikoloji dalında da Yapraklı Çok Programlı Lisesi öğrencileri Rukiye Uğurlu ve Hacer Bulut’un öğretmenleri Hafize Durgun rehberliğinde hazırladıkları “ Kırsal kesimde öğrenim gören il ergenlik dönemindeki öğrencilerin yurtta ve evde kalmalarının öğrencilerin öz saygı düzeyleri üzerindeki etkileri” isimli projeleri yarıştı.
İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ortaöğretim Şube Müdürü Gürtürk Özdemir’in öğretmen ve öğrencileri yalnız bırakmadığı bölge finalinde psikoloji dalında Yapraklı Çok Programlı Lisesi Öğrencileri Rukiye Uğurlu ve Hacer Bulut’un projesi büyük bir başarıya imza atarak bölge birincisi oldu.

Toplam 22 projenin yarışmaya başvuruda bulunduğu ve 4 eserin sergiye katılmaya hak kazandığı psikoloji dalında Yapraklı Çok Programlı Lisesi birinci olurken Ankara Türk Telekom Mehmet Kaplan Sosyal Bilimler Lisesi ikinci, Ankara TED Koleji Vakfı Özel Lisesi üçüncü ve Ankara Özel Samanyolu Cemal Şaşmaz Koleji de 4. oldu.

Programın sonunda öğrenciler ödüllerini Ankara İl Millî Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan ve Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Elmalı’nın elinden aldılar.

Çankırı’ya dönüşlerinde öğrencileri kabul eden İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Petek kendilerini tebrik ederek “İlimize büyük bir gurur yaşattınız, finalde yarışan 3 özel okulu geride bırakarak aldığınız bu birincilik başarınızı daha da anlamlandırıyor çok çalışarak ve inanarak yapılan bir çalışmanın böyle güzel bir ödüle dönüşmesi hepimizi çok mutlu etti, inşallah bu projemiz Türkiye finalinde de derece yaparak başarımızı taçlandırır “dedi.

20-23 Mayıs 2013 tarihinde yapılacak olan Türkiye finaline Ankara Bölgesi’nden 11 finalist katılacak.