Yangın tatbikatı gerçekleştirildi

Ilgaz İlçesi Devlet Hastanesi Baştabipliği binasında personele yönelik Eğitim İşleri İle İlgili Şube Müdürlüğü koordinesinde yangın eğitimi ve tatbikatı yapıldı.

Çankırı Sağlık Müdürlüğünün http://www.csm.gov.tr/index.htm internet sitesinde yer alan bilgilere göre. Ilgaz Devlet Hastanesi’nde tüm personelin katılımı ile yangın tatbikatı gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen tatbikat ile ilgili olarak Sağlık Müdürlüğü  http://www.csm.gov.tr/index.htm internet sitesinde;  “Ilgaz İlçesi Devlet Hastanesinde görev yapan tüm personelin katılımıyla Müdürlüğümüz Eğitim İşleri İle İlgili Şube Müdürlüğü koordinesinde ve Sivil Savunma Uzmanı Sezer TÜRK tarafından, hastane binalarının yangından korunması, alınması gerekli tedbirler, Hastane Acil Durum Ekiplerinin görev ve çalışma şekilleri, yangın anında hastanenin tahliye edilmesi ve yangın söndürme usulleri konusunda eğitim verilmiştir. Daha sonra tüm personelin görev yerlerine geçmesi istenmiştir.

Eğitimden sonra, bir senaryo hazırlanarak, saat17.05’de hastane binasının 2. Katında elektrik kontağından çıkan bir yangın oluştuğu varsayılarak, hastane binasının yangın alarmı çalıştırıldı. Hastane personeli ilk etapta dışarıya kaçışmış, hastane başhekimi ve hastane müdürü Acil Durum Ekiplerini görevlendirerek hemen müdahaleye başlanılmış, bu arada vakit geçirilmeden itfaiye ve polis imdat aranarak yardım istenmiştir. Belediye İtfaiyesi personel ve araçlarının Ilgaz’da meydana gelen orman yangınına müdahalede oldukları anlaşıldığından, hastane personelimiz kendi imkanları ile müdahalesini sürdürmüş, söndürme ekibince yangın söndürülmüş, kurtarma ekibince de hasta ve yaralılar binadan boşaltılarak koruma ekibince oluşturulan müdahale alanına getirilmiş ve ilkyardım ekiplerince burada yapılan müdahalenin ardından, triaj yapılarak, ambulanslarla hasta ve yaralıların nakli yapılmıştır.

Daha sonra Hastane bahçesinde yangın yakılarak, personelin yangın söndürme cihazları ile müdahale etme şekilleri tatbiki olarak gösterilmiştir. Personelin bilgi ve becerisinin artması için cihazları kullanarak yangını söndürmeleri sağlanmıştır.

Hastane Müdürü ve Hastane Başhekimi eğitim ve tatbikatın çok yararlı olduğunu belirterek, sık sık bu tür eğitimlerin tekrarlanacağını belirtmişlerdir.

Ilgaz Devlet Hastanesinin talebi gereği İl Sağlık Müdürlüğümüz Eğitim Şube Müdürlüğünce organize edilen ve Sivil Savunma Uzmanımız Sezer Türk tarafından verilen eğitim ve tatbikatın faydalı olduğu gözlemlenmiştir” bilgilerine yer verildi.