Yabancılarla birlikte okullarda dil sorunu ortaya çıktı

2014-2015 eğitim öğretim dönemi bu hafta başladı. Yeni eğitim dönemi başlaması ile birlikte bazı aksaklıklarda ortaya çıkmaya başladı.
Son yıllarda ilimize ciddi manada yabancı ülkelerden göç geliyor. Yabancı sayısındaki bu ciddi artış eğitim ve öğretim de bazı sıkıntıların ortaya çıkmasına neden oldu. Özellikle ilkokullarda bu sıkıntı daha fazla. Yabancı uyruklu vatandaşların çocuklarının da eğitim ve öğretim ile birlikte ders başı yapması nedeniyle lisan sorunu yaşamasına neden oldu.
Derslere giren çocukların hiç Türkçe bilmemesi ve öğretmenlerinde onların dillerini bilmemesi nedeniyle büyük diyalog sorunu yaşanıyor. Özellikle öğretmenler yaşanan durum nedeniyle büyük sıkıntı çekiyor. Bu durumdan da öğrencilerin tamamı etkileniyor.
Çeşitli incelemelerde bulunmak üzere ilimize gelen Milletvekili idris Şahin’e basın mensupları eğitimde yaşanan bu sıkıntıyı dile getirdi. Konuyla ilgili olarak Milli Eğitim Müdürü’nden bilgi alan Şahin, “Eğitim elbette herkesin hakkı. Fakat böyle bir sorunun da çözülmesi lazım. Çünkü o çocuklarımızın öncelikle eğitime adapte edilmesi lazım ve bunun için farklı bir çalışma yapılması gerekiyor. Sayın Milli Eğitim Müdürüm hafta sonları o çocuklarımıza Türkçe eğitimi verileceğini aktardı. Bu konuyu sayın Milli Eğitim Bakanımıza da ileteceğim ve buna bir çözüm bulacağız. dedi.
cami (32)

Yazarlarımız Hakkında