Dunlop

WEB TARIM TV ÇANKIRI’DA

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz günlerde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim ve Yayınlar Daire Başkanlığı Web Tarım TV ekipleri Ülkemizde ilk olan zehirli yem yapma makinesini ve üretim metodunu yerinde görmek, haber yaparak tüm Ülkemiz çiftçilerine duyurmak maksadı ile Çankırı İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünü  ziyaret ederek çekimler yaptı.

Çankırı İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü http://www.cankiritarim.gov.tr/ internet sitesinde yer alan habere göre: “Yapılan çekimlerde Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ömer Doğan, Ziya Tarım makineleri sahibi Ziya Çetinkol ve konu sorumlusu İl Müdürlüğümüz teknik Personelinden Tekniker Ramazan COŞAN zehirli yem yapma makinesinin yapısı,çalışma şekli,üretime olan katkısı hakkında bilgi verdiler.

Yurdumuzda olduğu gibi ilimizde de hububat alanlarında büyük zararlara yol açan tarla fareleri aynı zamanda Bakanlığımızın da üzerinde titizlikle durduğu zararlılardan biridir. İlimizde 2010-2011 sezonunda hububat alanlarında büyük zarara sebep olmuş mücadelesi zaruret haline gelmiştir. Fare ile mücadelenin en etkili ve tek çözüm yolu zehirli buğday ile yapılanıdır. Zehirli buğdayların üretiminde uygulanan ilkel metotların kullanılan insan işgücünü kimyasal maddelere maruz bırakması sonucu insan sağlığını tehdit etmesi nedeniyle zehirli yem hazırlama makinesinin alınması ihtiyaç haline gelmiştir. Ankara ilinden temin edilerek Müdürlüğümüz hizmetinde kullanılmaya başlanan bu makine sayesinde işçilerimizin Kimyasal maddelere maruz kalmalarının önüne geçilmiş, zehirli buğday üretimi kolaylaşmış ayrıca kısa zamanda daha fazla bir üretim elde edilmiştir. Çiftçilerimizin Tarla faresi ile mücadele konusunda daha duyarlı ve daha kararlı olmaları mücadelenin daha etkin olmasına katkı sağlayacaktır” denilmekte