Vergi rekortmenlerine ödül

25 Şubat 3 Mart 2013 tarihleri arasında bu yıl 24.’sü kutlanan Vergi Haftası nedeniyle ilimizde ilk 5’e giren gelir ve kurumlar vergi rekortmenlerine teşekkür belgeleri verildi. 2011 yılı kazançları nedeniyle ödedikleri vergilere göre kurumlar vergisi rekortmeni Özcenk Kavafiye San. Tic. Ltd. Şti. olurken gelir vergisi rekortmeni ise Hazel Acar oldu.

Bu sene 24.’sü kutlanan Vergi Haftası etkinlikleri çerçevesinde gelir ve kurumlar vergisinde ilk beşe giren mükelleflere düzenlenen törenle belgeleri verildi. Büyük Otel’de gerçekleştirilen törenin açılış konuşmasını yapan Defterdar Durmuş Kuşak, “Devletin, toplum ihtiyaçlarını karşılamak üzere gerçekleştirdiği kamu hizmetlerinin en önemli kaynağını vergi gelirleri oluşturmaktadır. Vergi bilincinin yerleşmesi, verginin tabana yayılması ülke ekonomisinin geleceği ile doğrudan ilişkilidir” dedi.

“Toplumun tüm kesimlerinde vergi bilincinin artırılması amacıyla her yıl Şubat ayının son haftası “Vergi Haftası” olarak kutlanmakta olup, 24. ncü Vergi Haftası bu yıl 25 Şubat – 03 Mart 2013 tarihleri arasında kutlanmaktadır” diyen Kuşak, “2011 yılı vergi gelirlerimizde 2010 yılına göre % 22,3 artmış, tahakkukumuz 141.4 milyon TL, tahsilatımız 116.7 milyon TL, tahsilat oranımız % 82,6 olarak gerçekleşmiştir. Tahsilat oranımızla Türkiye’nin 8. ili konumundayız. 2011 yılı kamu harcamaları 346 Milyon TL olup, giderlerimizin yaklaşık % 41’ni karşılamaktadır” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından gelir ve kurumlar vergisinde ilk 5’e girenlere belgeleri ve hediye kitleri takdim edildi.

2011 yılı kazançları nedeniyle ödedikleri vergilere göre kurumlar vergisi rekortmeni Özcenk Kavafiye San. Tic. Ltd. Şti. olurken 2. Tekinak Tic A.Ş., 3. Megasan Med. Ltd. Şti. 4. Ar Sağlık İşletmeleri ve Tıbbi Cihazlar San. Tic. Ltd. Şti ve 5. Çanbensan Çankırı Bentonit San. Tic. A.Ş. oldu.

Kurumlar Vergisi İl birincisi İsmail Özcenk’e ve Gelirler Vergisi İl birincisi Hazel Acar’a ödüllerini Vali Vahdettin Özcan verdi. Ödül verirken yaptığı konuşmasında Vali Özcan, “İsmail Bey’i tüm Çankırılar adına tebrik ediyorum. Çok önemli vergi vermek. Biz vergi vermenin önemini ve kutsallığını son yıllarda öğrendik. Onu da İsmail Bey bize yaşatıyor. Onun için tekrar tebrik ediyorum, hayırlı olsun. Ayrıca Gelirler Vergisi birincisini de tebrik ediyoruz. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Vergi rekortmenlerine belgelerinin verilmesinin ardından bu sene 24.’sü kutlanan Vergi Haftası nedeniyle “Vergi” konulu şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Gerçekleştirilen yarışmada İsmet İnönü Ortaokulu’ndan İrem Arslangörür 1. oldu. 1. olan Arslangörür’e hediyesini Milli Eğitim Müdürü Yaşar Petek verdi. Hediye paketinin açılması sonrasında Petek’in “Gerçekten içinde laptop varmış” demesi gülüşmelere neden oldu. Gerçekleştirilen yarışmada Yapraklı Yatılı Ortaokulu’ndan Gürkan Özbay 2. olurken Şabanözü Şehit Murat Somuncu Ortaokulu’ndan Sena Culacı da 3. oldu.