Vatandaşlar af ve mağfiret için ellerini semaya kaldırdı

Ramazan ayının habercisi kabul edilen Beraat Kandili’ni fırsat bilen vatandaşlar camileri doldurdu. Af ve mağfiret için ellerini semaya kaldıran müminler geçmiş günahlarının af edilmesi için Allah’a yalvardı.

Şaban ayının 14. gecesini on beşinci gününe bağlayan Berat Kandili’nde milyonlarca Müslüman camilere akın etti.  Tüm İslam âleminde olduğu gibi ilimizde de Berat Kandili nedeniyle Büyük Camii’nde Çankırı Müftülüğü tarafından kandil programı düzenlendi. Kadın, erkek, genç, yaşlı birçok vatandaş, günahların affı ve kulların temize çıkarılması anlamına gelen Berat Kandilinde Büyük Camiyi doldurdu.

Çankırı Müftülüğünce Cuma akşamı gerçekleştirilen kandil programında Kur’an-ı Kerim, mevlitler ve ilahiler okundu ve vatandaşlar geçmiş günahlarının affı için ellerini semaya kaldırıp Yaradan’a yalvardı.

Berat Kandili nedeniyle Büyük Cami’de yapılan programa İl Müftüsü Arslan Türk’de katıldı. Camiyi dolduran cemaate üç aylar ve Berat Gecesi’nin faziletleri hakkında bilgi veren Türk, Kur’an-ı Kerim’in toplu olarak bu gecede indirildiğinin rivayet edildiğini, Berat’ın kelime anlamının ise bağışlanmak af dilemek anlamına geldiğini aktararak, “Berat Gecesinin önemini anlatan Peygamber Efendimiz (sav.) “Şaban ayının on beşinci gecesi (yani Berat Gecesi) olunca onu ibadetle geçirin, o gecenin gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Allah-ü Teâlâ o gecenin akşamından itibaren dünya semasına rahmetle tecelli ederek şöyle buyurur: “Yok mu benden af dileyen, onu affedeyim; yok mu rızık isteyen, onu rızıklandırayım; yok mu musibete uğrayan, ona afiyet vereyim; yok mu şunu isteyen, yok mu bunu isteyen diye tanyeri ağarıncaya kadar hitap eder.”  buyurmaktadır.

Af ve mağfiret çağrısının daha da yoğunlaştığı bu gecede, Kur’an-ı Kerim’de, “Ey kendilerine kötülük edip aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır” dedi

Bu sene Ramazan ayının sıcak olması ve vatandaşların bu konudaki sorularına değinen Türk, “Dinimizde oruç tutamayacak olanlar belli. Şunu sakın unutmayın Cenab’ı Allah kimseye kaldıramayacağı bir yük vermez. Ramazan ayı müminler için çok önemli bir aydır ve asla özürsüz orucumuzu tutmamazlık yapmayalım. Evet bu sene sıcak bir ayda orucumuzu tutacağız ve özellikle açık havada çalışan kardeşlerimiz zorluk çekecek. Yalnız şunu sakın unutmayın o sıcak havada inşaatta veya tarlada sıcak havanın altında oruç tutan bir kişiyle masa başında oturan Çankırı İl Müftüsü Arslan Türk’ün aldığı sevap aynı olmayacak. Ben avuç içi kadar sevap alacakken o vatandaşlarımız çuval dolusu sevap alacak” dedi.