Varoluş destanının 90. yılı kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 90 yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi ilimizde çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kutlama programı çerçevesinde dün ilk tören anıt alanında gerçekleştirildi ve Atatürk anıtına çelenkler kondu ve akabinde İstiklal Marşı okundu.

Anıt alanında yapılan törenin ardından Vali Vahdettin Özcan, Garnizon Komutanı Tankçı Kurmay Albay Özkan Ulutaş, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Togay ve Belediye Başkanı İrfan Dinç Valilik makamında tebrikleri kabul etti.

Zafer Bayramı’nın 90. yıl dönümü nedeniyle dün ayrıca Belediye önünde geçit töreni gerçekleştirildi. Tören öncesi saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı okundu. Günün önemi nedeniyle Topçu Binbaşı Cem Tanrıver tarafından bir konuşma yapıldı. “Bugün Ulu Önderin, kahraman ordusu ile ülkemize biçilen esaret gömleğini yırttığı gündür” diyen Binbaşı Tanrıver, “Bugün Türk ve dünya tarihinde çığır açan bir zafere imza attığımız gündür. Türk milletine yaşam hakkı tanımayan anlaşmalar sonrasında zedelenen ulusal onurumuz, işte bugün kazanılan bu büyük zaferle tekrar onarılmış ve zaman içerisinde tükenmiş bir imparatorluktan modern ve güçlü bir cumhuriyet doğmuştur” dedi.

Zafere giden yolda geçen tarihe de değinen Tanrıver, milli mücadelenin bir ulusun yeniden varoluş mücadelesi olduğunu dile getirdi.

“26 Ağustos 1922’de başlayan  Büyük Taarruz’da 6 ay’da geçilemez denen Yunan mevzileri kahraman ordumuz tarafından 5 gün gibi kısa bir sürede parçalanmış ve dağıtılmıştır” diyen Tanrıver, “Yunanlılara karşı yapılan , bu son imha harekatı tarihimize Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak geçmiştir. Bu muhaberenin sonunda 30 Ağustos 1922 tarihinde 60 bin kişilik düşman ordusu dört taraftan sarılmıştır ve Başkomutan Mustafa Kemal Paşa’nın bizzat idare ettiği muharebede,tamamen yok edilmiş veya esir edilmiştir.

Bu meydan muharebesinin, gurur verici zaferi ile Türk Ordusu’na, “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir ileri!” diye haykıran Başkomutan Mustafa Kemal’in,bu tarihi emri ile Mehmetçik, 9 Eylül’de alevler içinde yanan İzmir’e girmiş, böylece bir kere daha ve ebedi olarak asil Türk milletini esir etmek isteyen zincirleri kırmıştır.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Kurtuluş Savaşı günlerinde olduğu gibi cumhuriyet döneminde de Kore’de, Kıbrıs’ta ve günümüzde bölücü hainlerle sürdürülen mücadelede büyük başarılara imza atmış ve atmaktadır.

Bundan sonra da ülkemizin varlığına ve bölünmez bütünlüğüne karşı olacak her türlü hareketi yok etme azim ve kararındayız.” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından tören geçişi yapıldı. Belediye önünde yapılan kutlama programına vatandaşın ilgisinin az olduğu dikkatlerden kaçmadı.