Vali Vahdettin Özcan Cumhuriyetin 88. kuruluş yıl dönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Vali Özcan yaptığı açıklamada şunları belirtti:

Bugün, Atatürk’ün 29 Ekim 1923’te “Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.” diyerek Cumhuriyet tacını başımıza takışımızın 88. yılına kavuşmanın gururunu yaşıyoruz. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

Cumhuriyet; egemenliğin kayıtsız, şartsız millette olduğu bir yönetim biçimidir.

Cumhuriyet; tarih boyunca hür doğmuş, hür yaşamış, bayrağına kendi kanının rengini vermiş, düşmanlarının çelik zırhlı duvarlarına karşı iman dolu göğsünü siper etmiş, Türk Milletinin yüzyıllar boyu özlemini çektiği bir rüyanın sonucudur.

Bundan 88 yıl önce büyük fedakârlıklarla kazanılan milli mücadele davasının, demokrasiyle kucaklaştığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu bu anlamlı gün, egemenliğin kayıtsız şartsız millete geçtiğini ve halkın kendi yönetiminde doğrudan söz sahibi olduğunun açık bir ifadesidir.

Adı Cumhuriyet olup, gerçek anlamıyla olması gereken Cumhuriyet anlayışından çok uzakta bulunan yönetimlerin nasıl birer birer yerlerini yapılan devrimlerle yeni yönetimlere bıraktıklarını  son dokuz  aydır canlı örnekleriyle görüyoruz.

İşte bireyi vatandaş, toplumu ulus durumuna getiren 88 yıllık Cumhuriyet’imizin en belirgin ve olmazsa olmaz yanı onun  “Demokratik Cumhuriyet” niteliğidir.

Bilindiği gibi dün,  başta Büyük Önderimiz Atatürk olmak üzere atalarımızın gerek cephede gerekse mecliste vermiş olduğu bağımsız devlet mücadelesini maalesef bugün içte ve dışta olmak üzere askeriyle, polisiyle, siviliyle millet olarak yine vermekteyiz. Şunu unutmamak gerekir ki hiçbir gücün; Alpaslanların, Fatihlerin, Mustafa Kemallerin, Sütçü İmamların, Şerife Bacıların, Nene Hatunların, Yanık Eminelerin yurdu olan ve sağlam temellere dayanan Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkmasına ya da bölmesine asla izin vermeyeceğiz. Çünkü biz bu gücü, damarlarımızda akan asil kandan almaktayız. Cumhuriyet’i korumak ve devam ettirmek bizim görevimiz olmalıdır.

Sayın Hemşehrilerim, Sevgili Gençler,

Bugün açıkça görülmektedir ki  devlet halkın devletidir, yönetimin kaynağı millet iradesidir.  “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” anlayışı devletimizin ve rejimimizin temelini oluşturur.

İşte tüm bunların sayesindedir ki, Türkiye Cumhuriyeti  Devleti  bugün uluslararası alanda Dünyanın gelişmekte olan sayılı ülkelerinden olup, demokratik yapısıyla bölgesinde dikkate alınması gereken en önemli aktör durumuna gelmiş, Dünya Devleti olma yolunda  da kararlılıkla ve emin adımlarla ilerleme  göstermiştir. Şüphesiz ki bu durum birilerini rahatsız etmektedir.

Bu arada yakın zamanda terör olaylarında şehit düşen vatandaşlarımızı rahmetle anarken, Van ve çevresinde meydana gelen deprem münasabetiyle de tüm milletime başsağlığı, yaralılara acil şifa ve sabır diliyorum.

Bu anlamlı gün, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı hepimize kutlu olsun.