Dunlop
featured

Vali Özcan, “Arıcılardan Allah razı olsun”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü il genelindeki arıcılığı geliştirmek amacıyla 160 arıcıya polen tuzaklı kovan altlığı dağıttı.
Polen tuzaklı kovan altlığı dağıtımı nedeniyle Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Atölyesi’nde bir tören gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen törenin açılış konuşmasını yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Çakır, ” İlimizde arıcıların %90’nı sabit arıcılık yapmaktadır. Bu da kovan başına üretim miktarlarımızı düşürmektedir” dedi.
Proje çalışmalarına da değinen Çakır, ” Uyguladığımız bu proje ile il genelindeki 160 arıcımıza 12 şer adet olmak üzere toplam 1920 adet havalandırmalı anti varoa özellikli ve polen tuzaklı ergonomik plastik kovan altlığı arıcılarımıza dağıtılacaktır. Proje kapsamında Kızılırmak İlçemiz hariç merkez ilçe ile birlikte diğer 10 ilçemizdeki arıcılık yapan çiftçilerimiz faydalanacaktır.
Proje sayesinde arıcılarımıza alternatif an üretim dallarını göstermek, polen üretimini yaygınlaştırmak, an yetiştiricilerimizin sağlıklı koloniler elde etmelerini ve koloni başına verimlerini artırmak, koloni kayıplarını azaltmak ve diğer an ürünlerinin de üretimini de teşvik etmektir. Önümüzdeki yılda an sütü üretimine yönelik projemiz Bakanlığımıza sunulacaktır.
Proje sonrasında kovan başına yıllık ortalama 1,5 kg polen üretilerek 375 TL ek gelir sağlanacaktır. İlimiz ekonomisine bu proje ile 720 bin TL katkı sağlanacaktır” dedi.
Törene katılan Vali Vahdettin Özcan ise bal üretiminin artırılmasının ekonomiye büyük katkı sağlayacağını aktardı. 4. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi kapsamında düzenlenen Uluslararası Bal Yarışması’nda İbrahim Meral’in dünya 2. olduğunu da aktaran Vali Özcan, bu başırının kendilerini mutlu ettiğini ve arıcılığın Çankırı için önemli bir sektör olduğunu dile getirdi.
“Ben baldan başka bir şey bilmezdim” diyen Vali Özcan, “Geçirdiğim rahatsızlık nedeniyle arı sütü kullandım. Tadı biraz acı fakat arıdan süt çıktığını da öğrenmiş olduk. Polen da ayrıca çok önemli bir madde. Arıcılardan Allah razı olsun” dedi.
arıcı (16)