Vali Özcan, “Srebrenitsa’daki katliam içimizi dağlamıştır”

Bosna Hersek Büyükelçiliği Maslahatgüzarı  Dr. Sabit Subasic temaslarda bulunmak için geldiği İlimizde ilk olarak Vali Vahdettin Özcan’ı ziyaret etti. Ziyarete ÇKÜ Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Yeni Çağ Tarihi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr.Rahman Ademi’de katıldı.

Vali Özcan’ı ziyaret eden Bosna Hersek Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Dr. Sabit Subasic, Çankırı’ya uzun süredir gelmeyi düşündüğünü, bugün Çankırı’ya ilk teması kurmak üzere geldiklerini belirterek, kendilerini kabul ettiği için Vali Özcan’a teşekkür etti.

Vali Özcan, Dr. Subasic’e “Bosna Hersek Cumhuriyetini biz kardeş ülkemiz olarak görüyoruz, anlayışımız ortak. Avrupa’nın ortasında görmüş oldukları zulme karşı çıkan tek ülke biziz. Srebrenitsa’daki katliam içimizi dağlamıştır. İzzet Begoviç’in mezarını ziyaret ettim. Sadece devlet adamı değil, aynı zamanda büyük bir düşünürdür. Sizleri de Çankırı’da görmekten mutluyuz. Nezaket ziyaretiniz için teşekkür ediyorum” dedi.

Dr.Subasic, “Boşnaklar için Türkiye’de elçi olmaktan güzel bir şey yoktur. Kendimizi evimizde gibi hissediyoruz. Çankırı’ya da Ankara’ya yakın olması nedeniyle tanışma ve ileride ikili işbirliği yapabilmeye ön hazırlık olarak ziyarette bulunduk. Gerek Üniversite ile gerek Tuz ile ilgili konularda veya başka konularda olabilir,  işbirliği yapabiliriz. Bir şehrimizle kardeş şehir de olabiliriz” dedi.

Vali Özcan, Çankırı İlinde dünyanın en büyük Seramik ve Granit Fabrikasının bulunduğunu, Çavundur Kaplıcası, Yıldıztepe Kayak Merkezi ve Tuz Mağarası bulunduğunu, tarihi Çankırı evlerinin restore edildiğini ve kendilerinin görmesi gereken yerler olduğunu belirtti.

Çankırı’da olmaktan mutlu olduğunu söyleyen Vali Özcan, Çankırı bir medeniyet kenti, Çankırı’da yaren kültüründen gelen bir üst kültür var. Kış gecelerinde yaren geleneğimiz devam ediyor. Önümüzdeki hafta Ahilik Haftası Yaran Kutlamalarımız var. Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Hayati Yazıcı’da kutlamalarımızda bulunacak. Sizleri de kış mevsiminde yaran gecelerimizde görmekten mutlu oluruz, dedi.

Üsküp’te bir belediye ile yakın zamanda kardeş şehir olacaklarını belirten Vali Özcan, Bosna Hersek’ten de bir şehirle kardeş şehir olabileceklerini ve işbirliğinde bulunmak istediklerini belirtti.

Vali Özcan, İstanbul Feshane’de 27-30 Eylül 2012 tarihlerinde Çankırı Tanıtım Günleri yapacaklarını ve kendilerini de aralarında görmek istediğini söyledi.

Bosna Hersek Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Dr. Sabit Subasic’e,  Vali Özcan tarafından Çankırı yöresel ürünleri hediye edildi.