Vali Özcan’dan Zeki Babadağ’a ziyaret

Vali Vahdettin Özcan, Çankırı’nın yaşayan ünlü bağlama üstadı 85 yaşındaki Zeki Babadağ’ı evinde ziyaret etti.

Samimi ve sıcak bir ortamda gerçekleşen ziyarette Vali Özcan, Babadağ’a yaptığı çalışmalar, çaldığı enstrümanlarla ilgili sorular sorarak geçmişten bu güne Babadağ’ın yaşamından kesitler konuşularak zaman tünelinde yolculuk yapıldı.

Babadağ, saz, keman, ud, cümbüş gibi çeşitli müzik aletlerini çaldığını ve uzun yıllar Çankırı’da Avcılar Derneği Başkanlığını yaptığını, resmi bir kurumdan emekli olduğunu, her dönem 15-20 çocuğa kurs vererek onları yetiştirdiğini söyledi. Bir oğlu bir kızının olduğunu belirten Babadağ, oğlunun süper bir virtüöz olduğunu, kızının emekli öğretmen olduğunu ve bağlama çaldığını, kendisi rahatsızlandıktan sonra müzik aletlerini Kültür Bakanlığına gönderdiğini belirtti.

Babadağı, Çankırı için çok çalıştığını, TRT’de bir çok programda canlı yayına katıldığını, 60’lı yıllarda İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de Yaran Geceleri, Başağa Geceleri ve Çankırı Geceleri düzenlediklerini ve o günün şartlarında bu çalışmaları kamyonlarla yolculuk yaparak zor şartlar altında gerçekleştirdiklerini söyledi.

Babadağ, Zeki Müren’in Çankırı’da askerlik yaptığı dönemde saz sanatçılarının gelemediği bir programında kendisi ve arkadaşları ile birlikte (Zeki Babadağ namı değer Teksaz Zeki, Ebced Mehmet, Japon Recep, Kör Ahmet) sazende ekibi kurup, Zeki Müren’in şarkı söylediği Askeri Gazinoda programlara çıktıklarını ve sanatlarını icra ettiklerini, böylece Zeki Müren ile aralarında büyük bir dostluk başladığını anlattı.

Zeki Müren’in Çankırı’dan ayrılışından iki yıl sonra saz arkadaşları ile birlikte Maksim Gazinosuna giderek bir gece programına katıldıklarını ve duygusal anlar yaşadıklarını da ifade eden Babadağ, burada Zeki Müren’in kendisini bağlama çalmaya davet ettiğini ve “İstanbul Teksaz Zeki’yi ve Zeki Müren’i görsün” dediğini, birlikte çalıp söylediklerini ve güzel bir gece yaşadıklarını ifade etti.

Kendi besteleri ve güfteleri olduğunu da belirten Babadağ, Üniversite’den Kadir Çayır’a güftelerini verdiğini ve üzerinde çalışma yaptıklarını, zaman zaman üniversite öğrencileri ve akademisyenlerin tez konusu yaparak, canlı kaynaktan bilgi almaya geldiklerini ve bundan mutlu olduğunu söyledi.

Vali Özcan’ın “Bizim için bir parça söyler misin” demesi üzerine Babadağ, bir hoyrat söyledi. Vali Özcan, “Size bir bağlama hediye edelim, bu eserleri bağlama çalarak söyleyip, gelecek nesillere de bu yeteneğinizi göstermeye devam etmenizi isterim” dedi.

Vali Özcan, Müzisyen Şahin Özer’in arkadaşı olduğunu ve Çankırı Türk Halk Müziği kitabından kendisine gönderdiklerini ve Çankırı’ya gelmek istediğini, geldiğinde kendisi ile tanıştıracağını belirtti ve Çankırı’da bir Musiki Cemiyeti kurulması gerektiğini ifade etti.

Çankırı müzik tarihinde önemli bir yeri olan şahsiyetlerden birini ziyaret etmekten de memnuniyet duyduğunu ifade eden Vali Özcan, ziyaretin kendisi için önemli olduğunu, kendileri ile tanışmaktan ve sohbet etmekten mutluluk duyduğunu ifade etti.

Zeki Babadağ’ın eşi ve kızı ile de sohbet eden Vali Özcan, kendilerine sağlıklı ve mutlu yıllar diledi.

Ziyarete İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Karakoç, İl Kültür ve Turizm Müdürü M.Kemal Karatatar, Çevre ve Şehircilik Müdürü Bülent Yeğin, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Kezban Gür ve Özel Kalem Müdürü Aydın Demiröz  katıldı.