Vali Özcan’a çorap ördüler

Vali Vahdettin Özcan’ın, Cuma günleri sanayi kuruluşlarına yapmış olduğu ziyaretlerin bu haftaki adresleri Filiz Çelik Kapı ile Çağlar Çorap Fabrikası oldu. Cuma namazında TOKİ evlerinde misafir edilen Vanlı depremzede vatandaşlarımızla beraber olan Vali Özcan daha sonra sanayi tesislerini gezdi.

Vali Özcan’a Rektör Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, Jandarma Komutanı J. Alb. Şakir Uslu, , İl Emniyet Müdürü Osman Zoroğlu, Defterdar Durmuş Kuşak, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Şaban Küçükgümrah, İş Kurumu Müdürü Muzaffer Çamırcı,Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten eşlik etti.

Sanayi tesisi incelemeleri nedeniyle Çağlar Çorap Fabrikasına geçen Vali Özcan’ı Fabrika sahibi Ali Çağlar karşıladı.  Çağlar, Fabrikanın 1997 yılından beri çalıştığını, 2000 yılından bu yana da ürünleri Avrupa ve Amerika’ya ihraç ettiklerini ve yılda 1,5-2 milyon euroluk ihracat yaptıklarını söyledi.

Çağlar, fabrikada 53 örgü makinesinin yanında, yıkama ve kurutma makinelerinin de olduğunu ve 26 işçinin istihdam edildiğini, fabrikada üretimin ikinci sırasının kapalı olduğunu belirtti.

Vali Özcan,  bu sorunların çoğu fabrikada olduğunu, bu gibi yerlerde hanımların çok rahat çalışabileceğini belirterek, bu konuda İşkur Müdürlüğü ile istişare yapılmasını istedi.

Babasının, “bu fabrikayı satılık görmek istemiyorum, ne zaman sıkılırsan o zaman bırakacaksın,” sözü karşısında mücadele ettiğini, her zaman çalıştığını ve en önemlisi de tutumlu, iktisatlı olduğunu söyleyen Çağlar, insanlara hoş görünmek için koltuk, masa gibi lüks eşyalarının olmadığını, bu işi ilerletmenin temel taşının iktisat ve tutumluluktan geçtiğini, oğlunun 2000 yılından bu yana İngiltere’nin Londra şehrinde olduğunu ve pazarlama işlerine baktığını belirtti. Vali Özcan ise “Sizi takdir ediyorum, bu mantalite çok önemli,  kılık kıyafete, eşyaya çok önem veren bir toplumuz, bu durumdan kurtulmalıyız ve bu mantalitede olmalıyız, sizi canı gönülden tebrik ediyor, yatırımlarınızın artarak devam etmesini diliyorum” dedi.

 

Ali Çağlar, ürettikleri çorap çeşitlerini de tanıtarak Valiye Vahdettin Özcan yazılı çorap hediye etti.