Vakalar yüzde 300 arttı

Vali Abdullah Ayaz, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında aşılama rakamlarının istedikleri düzeyde olmadığını dile getirdi.

Vali Ayaz, Valilik Toplantı Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında, kentte koronavirüs salgınındaki son duruma ilişkin bilgi verdi. Gerçekleştirilen toplantıya katılan Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, vakaların bayram öncesine göre Yüzde 300 artığına dikkat çekti.

Valilik Birlik toplantı salonunda basın mensuplarına bilgi veren Vali Abdullah Ayaz, vakaların %70’inin delta varyantlı olduğunu söyledi.

Vakaların her geçen gün artığını belirten Vali Ayaz, “Yeni normalleşme sürecinde biraz da beklediğimiz gibi vakalarda bir artış var. İlimizde de vakalar yükseliyor. Bu haftaki bakanlığın tablosunu da gördünüz. İnşallah bir noktada önünü keser stabil hale getiririz diye ümit ediyoruz. Önümüzdeki süreçle ilgili beklentimiz herhangi bir şekilde hastaneye yatış ve yoğun bakımlık olma ve vefat sayılarımızla eskiye oranla çok altında kalacağını ümit ediyoruz çünkü riskli olduğunu değerlendirdiğimiz vatandaşların önemli bir kısmı aşılanmış durumda.

Vefat sayısının 425 olduğunu da aktaran Vali Ayaz, “Son toplantımızdan bu yana yaklaşık 30 günlük süre içinde 6 vatandaşımızı daha kaybettik. 419’du 425 oldu. Şu anda hastanemizde 17 hastamız var koronavirüs sebebiyle tedavisi  devam eden. 11 hastamız serviste 6’sı yoğun bakımda. Maalesef yoğun bakımdaki hastalarımızdan 4’ü entübe. Yoğun bakımda yatan hastaların da en küçüğü 61 yaşında. Serviste yatan en genç hastamız da 38 yaşında. Tekrar şunu ifade ediyoruz ki şu anda tedbirleri bırakmak için çok erken. Şu anda başka bir çare yok. Tedbirlere devam ama aşı” dedi

Sırası gelen vatandaşların biran evvel aşı olmasının süreç asından önemli olduğunu aktaran Vali Ayaz, “En önemli konu ister istemez artık ekonomik olarak da sosyal olarak da psikolojik olarak da vatandaşın yeni tedbirlere çok tahammülü yok. Onun için bunların yeniden gelmemesi adına yapılabilecek en önemli adım da aşı. Vatandaşlarımızın ivedi olarak aşı olmalarını istiyoruz. İlimizi de bu sayıyı muhakkak belli bir seviyenin üzerine çıkarmalıyız ki toplumsal bağışıklıktan söz edebilelim. Bu memleket meselesi, şu anda ilimizin de en önemli meselesi bu.

Aşılama rakamlarının yeterli olmadığını da aktaran Vali ayaz, “Bugüne kadar 192 bin 309 doz aşı yaptık. Birinci ikinci ve üçüncü doz. İkinci dozda ilerleme var. yüzde 50, birinci doz uygulamamız da yüzde 69,8 ama bu henüz yeterli değil. Hastalığın toplumda gidecek yeri kalmayana kadar salgın devam edecek. Bu rakamlar bile hastanede yatan 17 hasta önümüze getirmiş durumda” dedi.

Denetimlerin devam edeceğini de aktaran Vali Ayaz, “ Bizim denetimlerdeki amacımız ceza yazmak değil. Biz rehberlik, ikaz, uyarı, farkındalığın artırılması adına denetimleri yapıyoruz. Şunu da ifade ediyoruz, önümüzdeki haftadan itibaren bu ceza yazma işlerine biraz daha ağırlık vereceğiz. Çünkü tedbirleri bırakmak için şu anda çok erken. Önümüzde daha görünen uzun bir yol söz konusu. Şu anda aynı trend devam ediyor, ilçe ve köylerdeki vaka sayısı merkezdekinden daha fazla. Bu da ilçe ve köylere yönelik yoğun hareketin bir sonucu. Bu konuda sosyal medyada yazılmış olan bilimsel temelden yoksun iddialara açıklamalara hikayelere vatandaşımız inanmasın. Ortada bilimin yaklaşık bir buçuk yıldır ortaya koyduğu çalışmalar veriler var. bununla ilgili olarak hem ülkemizde hem dış basında yayınlanmış çok sayıda rapor var. bunlara ulaşım mümkün. Bunlar varken temelsiz açıklamalara itibar edilmesi bizleri üzüyor. Sağlık bakanımız açıkladı, vakaların yüzde 87’si aşı olmayanlar dedi. Hastaneye yatanların yüzde 95’i aşı olmayanlar. Bizdeki durum da aynı şekilde” dedi