Uzmanlar uyarıyor: Anız yakmayın

 

Bir yıllık uzun emeklerin karşılığında hasat zamanının geldiği şu günlerde tarlasından ürünlerini toplayan çiftçiler, hububat alım fiyatlarının açıklanmasıyla birlikte TMO önünde sıralarını aldılar. Yaz sıcaklarının bastırmasıyla akşam serinliğini fırsat bilen çiftçiler, geç saatlere kadar hasat yaparken, ertesi gün sabahın ilk saatlerinde TMO önünde sıraya geçerek ürününü en iyi fiyattan satabilmenin hayalini kuruyor.

TMO tarafından verilen fiyattan ürününü satan çiftçi evine geri döndüğünde ekim yapabilmek için tarlasını yeni ekim yılına hazırlıyor. Peki, ama tarla yeni ekim dönemine nasıl hazırlanmalı?

Uzmanlar ilk olarak çiftçileri anız yakmamaları konusunda özellikle uyarıyorlar. Çünkü yanan anızla birlikte toprağın verimliliği de düşüyor. Anız yakmayla toprağın verimliliğinin nasıl düşeceğini merak edenlere ise uzmanlar şöyle diyor; “Toprağın verimliliği üretimi etkileyen en önemli etkendir. Bu yüzden her çiftçi toprağının verimli olmasını ister. Bir toprağın verimliliği neye bağlıdır ya da verimli bir toprağın özelliği nedir? Bir toprakta ne kadar çok ve çeşitli türde bitkisel ve hayvansal canlı yaşıyorsa toprağın verimliliği de buna bağlı olarak o derecede yüksektir. Anız yakılırken toprağın yüzeyinde ve 2–3 cm derinliğinde ki bütün canlılar yok edilmektedir. Verimli bir toprakta canlıların en yoğun olduğu kısım burasıdır. Anız yakılırken özellikle toprak verimliliğini oluşturan canlılar da önemli miktarda ortadan kalkmaktadır. Anız yakılan yerlerde toprağın tekrar eski haline gelmesi için uzun zamana ihtiyaç duyulmaktadır.”

Toprağın veriminin artması için anız yakma yöntemine başvuran çiftçilerin aslında toprağın verimini tamamen düşürdüklerini ve bunun da farkında olmadıklarını söyleyen uzmanlar, anız yakmak yerine tarla yüzeyini anızla korumanın daha doğru olacağını söylüyorlar.

Çankırı’da hasadın bir çok yerde bitmeye yaklaştığı şu günlerde uzmanlar anızların yakılmaması konusunda uyarıda bulundu. Uzmanlar, anızın yanmasının toprağın ve doğanın dengesinin bozulmasında önemli bir etken olduğunu söyledi.