Üniversitenin yolu Ocak ayında ihale ediliyor

Milletvekili İdris Şahin gazetemizi ziyaret etti. AKP Çankırı İl Başkanı Salim Çivitçioğlu ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte gazetemizi ziyaret eden milletvekili İdris Şahin, Çankırı’nın son yıllarda Cumhuriyet tarihinde görmediği yatırımları gördüğünü aktardı. Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Kazım Kayıkçı ve Genel Yayın Yönetmenimiz Çetin Kapdan ile bir süre sohbet eden Şahin, Çankırı’nın teşvikte 5. bölgede olduğunu ve yatırımların gerçekleştiğini, fakat gelen müteşebbisin en büyük sorununun kalifiye eleman sıkıntısı olduğunu aktardı.

Çankırı’da  işsizlik sorunu değil, iş beğenmezlik sorunu olduğunu aktaran Şahin, “Dışarıdan gelen yatırımcı artık ilk önce kalifiye elaman arıyor. Çünkü yaptığı yatırımın boşa gitmemesini istiyor. İlimizde şu anda ciddi manada genç nüfus ve ara eleman sorunu var. Yaşlı nüfusumuz gittikçe artıyor. Yani Çankırı’da 3 çocuğu olan çok az kişi var” dedi.

Özellikle bayanların istihdamının çok önemli olduğunu da belirten Şahin İşkur ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa yaptığı projenin çok önemli olduğunu, fakat bu tür projelerin artırılmasının özellikle ev hanımları için büyük bir gelir kaynağı teşkil edeceğini vurguladı.

Hükümetin yaptığı yatırımlara da değinen Şahin, özellikle Hamzalı ve Koyun Baba barajlarının Çankırı tarımı açısından büyük önem arzettiğini, barajların Çankırı için Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımı olduğunu aktardı.

Yapılan yatırım ve çalışmalar da müteahhittin çok önemli olduğunu da aktaran Şahin, “Yapılan tüm yatırımlarda Allah hayırlı müteahhitle karşılaştırsın” dedi.

17 milyon liralık açıçay projesi ile şehir merkezinin çehresinin de değişeceğini aktaran Şahin, İmareti de ayağa kaldıracaklarını aktardı. Medmarla yapılan karşılıklı çalışma sonrasında Tuz mağarasındaki bazı galerilerin turizme kazandırılacağını ve Esentepe köprüsünün yenilenerek tuz mağarasına gidecek yolun daha güzel hale getirileceğini belirtti.

Şehrin çok dar bir alanda olması nedeniyle kira fiyatlarının çok uçuk seviyelerde seyrettiğini de aktaran Şahin, “Belediye mücavir sınırlarının mutlaka genişletilmesi ve yeni yerleşim yerlerinin belirlenerek imara açılması lazım. Dar alanda şehir nefes alamıyor. Şehir dışlarına siteler yapılmalı ve şehrin ağırlığı bir nebze olsun rahatlatılmalı. Çankırı mutlaka kabuğunu kırmalı. İlimizde son yıllarda gerçekten güzel işler oluyor” dedi.

Şehrin önemli sorunlarından birinin de üniversite öğrencilerinin barınma sorunu olduğunu vurgulayan Şahin, “Sivil toplum kuruluşları ve özel müteşebbisler bu konuda yatırım yapmalı” dedi.

Üniversitenin yoluna da değinen Şahin, “Üniversite bir ilin ekonomik, sosyal ve kültürel manada gelişmesi için son derece önemli bir unsurdur. Bunun için geçmiş dönemlerde hep birlikte uğraş verdik. Ama kulağımıza kadar geldi ve çok üzüldüm. Üniversitenin yolunu benim önlediğim söylentileri var. Benim böyle bir şey yapmam mümkün mü ?Böyle bir şey olabilir mi? Biz her şeyin en iyisini istiyoruz. Şu anda orda hala çalışmalar var. Oranın yolu kesinlikle yapılacak. 2,5 km’lik yolu Karayolları yapacak ve Ocak ayında ihale edilecek” dedi.