Dunlop
featured

Üniversite’den Sudana açılan köprü

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koordinasyonu Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından yapılan ve 12-14 Ocak 2015 tarihleri arasında Sudan’ın başkenti Hartum’da gerçekleştirilecek olan Sudan-Türk Üniversiteleri İşbirliği Toplantısı ve Eğitim Fuarı ile ilgili Basın toplantısı 7 Ocak 2015 Çarşamba günü Uluyazı Kampüsünde gerçekleştirildi.
Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş’ında katıldığı basın toplantısında Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektör Yardımcısı aynı zamanda İşbirliği Toplantısı ve Eğitim Fuarının Genel Koordinatörü olan Prof. Dr. Rıza Gürbüz toplantı ile ilgili basın mensuplarına bilgi verdi.
Prof. Dr. Gürbüz kurulduğu günden bugüne kadar bulunduğu bölgenin potansiyellerinin lokomotifi olma ilkesi çerçevesinde çalışmalarını sürdüren Çankırı Karatekin Üniversitesinin, Sudan’ın en modern eğitim merkezi olan Sudan-Türk Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ile uluslararası platformda da adından söz ettiren bir kurum olmayı başardığını söyledi.
Gürbüz, “Koordinasyonu Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından yapılan ve 12-14 Ocak 2015 tarihleri arasında Sudan’ın başkenti Hartum’da gerçekleştirilecek olan Sudan-Türk Üniversiteleri İşbirliği Toplantısı ve Eğitim Fuarı ile de Çankırı Karatekin Üniversitesi uluslararası düzeyde bir başka başarıya daha imza atmaktadır. Sudan -Türk Üniversiteleri arasında İşbirliğini çeşitli ortak projelerle geliştirmek ve Sudan’dan daha fazla öğrencinin Türk Üniversitelerinde eğitim almalarına yardımcı olmayı amaçlayan bu toplantı Sudan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hasabo Mohammed Abdelrahman himayelerinde gerçekleştirilmektedir ve toplantıyı Sudan Yükseköğretim Bakanlığı ile Türk Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı desteklemektedir ”dedi.
Toplantı kapsamında; Bilim ve Mühendislik Alanında İşbirliği, Mesleki ve Teknik Eğitim Alanında İşbirliği, Kültür ve Spor Programları ve Projeleri, Akademik Personel ve Öğrenci Değişimi, Ortak Araştırma ve Projeler ile Sudan-Türk Üniversiteleri arasında İşbirliği Ağı oluşturulması gibi konuların görüşüleceğini ifaden eden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rıza Gürbüz, toplantıya Türkiye’den 23 Üniversite (18 Rektör ve 11 Rektör yardımcısı), Yunus Emre Enstitüsü, TİKA ve özel eğitim şirketlerinden toplam 94 kişinin katılacağı toplantıya Sudan tarafından ise 40 Üniversiteden yaklaşık 200 kişinin katılacağını söyledi.