Dunlop

Ünal “Her engellinin hakkı doğuştan saklıdır”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Genç Oluşum Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitimci Ahmet Mükerrem Ünal 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Karatekin Parkında basın açıklaması yaptı.

İlimizde bulunan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri öğrenci, öğretmenler ve velilerin katıldığı açıklamada Ünal “Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Aslında bugün potansiyel engelli adayı olan hepimiz günüdür. Bugün ülkemizde ve şehrimizde pek itibar göremeyen engelli çocuklarımız ve kardeşlerimizin seslerini duyurmak için toplandık. Toplumsal hayatta yanlarından bakıp geçtiğimiz ya da uzaktan uzağa kulaktan dolma sözlerle bilgi sahibi olduğumuz engellilerin günüdür bugün. Engelliler ne yapar nasıl iletişim kurar,  nerede yaşar diye merak etmediğimiz engellilerimizin günüdür bugün.

Okulda, evde, sokakta, şiddet gören, kamu ve özel teşebbüslerde gereken ilgiyi göremeyen engelli vatandaşlarımız için sadece devlet adına yetkililerden değil, halk olarak herkesten biraz daha duyarlılık bekliyoruz. Unutmayalım ki İster bedensel engelliler olsun, ister görme engelliler olsun, ister işitme engelliler olsun, isterse zihinsel engelliler olsun tüm engelli vatandaşlarımız her birimiz gibi önce insandır ve birer yurttaştır. Hepimizin olduğu gibi engelli vatandaşlarımızın da tüm hakları doğuştan saklıdır.  Son yıllarda yasalarla sağlanan haklar mutluluk verse de yasaların uygulanması ve toplum içinde yer etmesi en önemli kısmı oluşturmaktadır.

Halen engelli vatandaşların iş olanakları, mecliste temsil durumu, eğitim hakları, şiddet ve cinsel istismara yönelik sorunları bulunmaktadır.

Genç oluşum derneği, Özel Uğur Böceği ve Özel Öz Şefkat Rehabilitasyon Merkezleri olarak 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde engellilere kulak vermek hem de onları bugünün de mutlu etmek istedik.  Bugün burada bulunup bu sorumluluğa ortak olan bütün vatandaşlarımıza en içten duygularımızla teşekkür ederiz.” dedi.

Açıklama sonrasında Genç Oluşum Derneği, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri öğrencilerine bir sürpriz yapılarak Palyaço eşliğinde çeşitli oyunlar sergilenerek şeker dağıttılar.