Uluyazı’da akademik açılış

Çankırı Karatekin Üniversitesi Akademik Yıl açılış Töreni’nde Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım’a fahri doktora unvanı verildi.
Törenin açılışında bir konuşma yapan rektör Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, Uluyazı Kampüsü’nün yolunun yapılış hikayesini anlatarak bu yolun yapılmasında Binali Yıldırım’ın büyük katkısı olduğunu söyledi.
Üniversitedeki çalışmalardan bahseden Savaş, yapılan proje ve akademik çalışmalarla üniversitenin kendisine yol çizdiğini aktardı.
Çankırı için kaya tuzu rezervlerinin büyük öneme sahip olduğunu belirten Savaş Çankırı’da Türkiye’ye 400 yıl yetecek tuz rezervi bulunduğunu ifade ederek, üniversite olarak tuz enstitüsü kuracaklarını dile getirdi.
Daha sonra kürsüye gelen AK Parti Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz, Çankırı’nın kurtuluşunun üniversite ve sanayide olacağını söyledi.
Yakınkent organize sanayi Bölgesi’nin hayata geçiriliş hikayesinden bahseden Filiz, sanayi ve üniversiteye siyaset girmemeli. Bunun için mücadele ediyorum. Biz üniversite öğrenci sayımızı artırmak için çalışıyoruz. Bunun alt yapısını oluşturmaya çalışıyoruz. Bir süre sonra Üniversite öğrenci sayımız 25-30 bine çıkacak” dedi.
Çankırı Valisi Vahdettin Özcan da yapılan yatırımlardan bahsetti.
Ardından, Çankırı Karatekin üniversitesi senatosu tarafından Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım’a verilen fahri doktora unvanını Rektör Ali İbrahim Savaş takdim etti.
Yıldırım, sonrasında yaptığı konuşmada kendisini fahri doktora unvanı verildiği için çok mutlu olduğunu kaydetti.
Bu unvanın tüm Ulaştırma bakanlığı çalışanlarına ait olduğunu belirten Yıldırım, “Bana verilen bu doktora unvanı, benim şahsıma tebliğ edilmiş olmakla birlikte, bunun arkasında ıssız tren istasyonlarında, bölünmüş yol şantiyesinde benimle beraber başta müsteşarım olmak üzere çalışan gayret eden var gücüyle her şeyini ortaya koyan 100 bine yakın ulaştırma ailesinin adına alıyorum” dedi.
Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin yeni bir üniversite olmasına rağmen kısa sürede önemli yol kay ettiğini belirten Yıldırım, “Çankırı Karatekin Üniversitesi genç bir üniversite olsa da, yüzyıllar boyunca Çankırı ilimizde yaran meclisleri bir nevi halk üniversiteleri olarak görev yaptılar. Edep erkan meclisleri olmanın yanında ilim ve irfan meclisi olma görevini de yerine getirdiler” diye konuştu.
Üniversiteye girişi değiştirdiklerini belirten Yıldırım, “Türkiye’de üniversite girişleri öteden beri hep problem olmuştur. Herkesin orta öğretimden sonra en büyük hayali iyi bir üniversitede okumak ve kendisine iyi bir gelecek hazırlamak. Hepimiz bu sıralardan geçtik. Biz şimdiki gençlerimiz kadar şanslı değildik. Daha zor ve çetin mücadelelerden geçtik. Ülkemizde 196 tane üniversite var. Her ile bir üniversite dedik onunla kalmadık vakıf üniversiteleriyle birlikte il sayımızın 2 katından fazla üniversite oldu” ifadelerine yer verdi.
Üniversitelerin rekabete başladığını vurgulayan Yıldırım, şöyle konuştu:
“Üniversitelerin öğrenci çekebilmek için rekabet ettiği bir dönemi yaşıyoruz. Daha 5-6 yıl önce bu günlerine olacağını söyleseydik kimse buna inanmazdı. Bugün üniversitelerimizde okuyan öğrenci sayısı 6.5 milyonu buldu. Bu ne anlama geliyor biliyor musunuz? Dünyada birleşmiş milletlere üye 138 küçük ülkenin her birinden daha büyük. Üniversite sadece gençlere eğitim imkanı sağlayan bir alan değil, üniversite aynı zamanda o ilin lokomotifi, o ilin gelişmesi için merkez rol oynuyor, ilin tanınması için de önemli katkı sağlıyor. ”
DSC_0070