Ulusal ve Yerel Basın Doruk’ta Buluştu

Yerel ve ulusal medyadan çok sayıda gazeteci Çankırı Valisi Vahdettin Özcan’ın davetlisi olarak Ilgaz Doruk Otel’de bir araya gelip Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle gönüllerince eğlendiler. 9 Ocak akşamı Doruk Otel’de buluşan gazeteciler Yalçın Sazevi bağlama ustası Suat Alnıdelik’in türküleri eşliğinde geç saatlere kadar eğlenip, türkülere eşlik ettiler.
Sabah kahvaltısında Belediye Başkan Vekili Rafet Alemdar, Ilgaz Kaymakamı Yusuf Özdemir ve Ilgaz Belediye Başkanı Cevdet Çetin’le birlikte bir açıklama yapan Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, “Ilgaz Dağı’nın eteklerinde kurulmuş olan Çankırı’nın güzide İlçesi, adına şiirler yazılan, türküler bestelenen Yeşil Ilgaz, tarihi, kültürü, mimari ve doğal güzellikleri, coğrafyası ve tarihiyle her zaman dikkatleri üzerine çekmiştir.
Kışın beyazın maviyle buluştuğu yerde kış sporlarının, yazın yeşilin gökyüzü ile birleştiği yerde doğa sporlarının yapıldığı “Çankırı’nın İncisi Ilgaz”, Karadeniz’i İstanbul’a bağlayan uluslararası E 80 Devlet Karayolu ile Ankara-Çankırı-Kastamonu-Sinop’u birbirine bağlayan D 765 Devlet Karayolunun kesiştiği noktada yer alması, büyük kentlere yakın olması ve onlarca arkeolojik alan ve sivil mimari örnekleriyle tarih, doğa ve kış turizminin önemli merkezlerinden birisidir.
Ilgaz-Kadınçayırı Mevkiinde 2006 yılında Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ilan edilen Yıldıztepe, bölgenin yeni cazibe merkezidir.
Bölgemizin yanı sıra ülkemizin de önemli tabii güzelliklerine sahip Ilgaz Dağlarının Çankırı sınırları içerisinde yer alan Kadınçayırı mevkiindeki 31 080 000 m2  alan Valiliğimizin talebi ile Kültür ve Turizm Bakanlığının uygun görüşüyle 01 Eylül 2005 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 2005/9280 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Turizm Merkezi,  8 Aralık 2006 tarih ve 26370 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2006/11264 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile de Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi olarak ilan edilmiş alan Çevre ve Orman Bakanlığınca Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsis edilmiştir.
İl Özel İdaresi imkanlarıyla yapılan 80 yatak kapasiteli 1 otel ve 2 kafeterya 2008 yılı sonu itibariyle tamamlanmış olup, hizmete devam etmektedir.
Valiliğimizce İller Bankasına yaptırılan ve Kültür ve Turizm Bakanlığınca 28.07.2010 tarihinde onaylanan 1/5000 ölçekli nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planları çerçevesinde 1600 m. uzunluğundaki telesiyej hattının yapılacağı alan için Çankırı İl Özel İdaresi olarak arazi tahsis talebinde bulunulmuş, 25 Ağustos 2010 tarihinde alınan ön izin çerçevesinde gerekli prosedür tamamlanarak 6 Ekim 2010 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığınca İl Özel İdaresi adına kesin tahsis gerçekleştirilmiştir.
Çankırı Valiliği İl Özel İdaresi tarafından Çankırı Ilgaz Kadınçayırı Yıldıztepe Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Merkezi; Kış Sporları ve Kayak Merkezleri Mekanik Tesisi yapılmak üzere 1000 kişi kapasiteli Dikmen Kayak Pisti Telesiyej Tesisi Turizm Yatırımı Belgesi 16 Eylül 2010 tarih ve 12563 sayı ile alınmış olup, ihaleyi alan firmaya yer teslimi yapılarak Yıldıztepe bölgesine yapılması planlanan kar mekanik tesislerinin ilki olan telesiyej çalışmalarına başlanmıştır.
Bu çalışma sonunda Çankırı’nın turizm de amiral gemisi olarak görülen ve büyük umutlar bağlanan Yıldıztepe projesinin en önemli ayağı olan Yıldıztepe Telesiyeji toplam 1.6 km. uzunluğu ile Ilgaz Dağı’nın en uzun telesiyeji olma özelliğini taşıyor. Yıldıztepe Telesiyeji, 220 adet çift kişilik koltuklu olup, saatte 1200 kişi taşınabiliyor.
24 Aralık 2011 günü Çankırı’dan bir grup gelerek, telesiyejimizi kullanıp hizmete açtık ve sezonla birlikte telesiyejin hizmete sunulmasından büyük mutluluk duyduk. Bundan böyle Ilgaz kış turizminde hak ettiği yere daha hızlı bir şekilde ulaşacaktır. Bu güzelliği görmek ve yaşamak için turizmcilerde daha hevesli olacaklardır.
Uzun yıllardır bahar ve yaz günlerinde piknik ve mesire yeri olarak kullanılan Yıldıztepe; Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ilanıyla birlikte yılın 12 ayında hizmet verebilecek şekilde planlanarak kış aylarında kayak ve kış sporlarına, bahar ve yaz günlerinde ise dağcılık, doğa yürüyüşü, dağ bisikleti, atlı ve yaya yürüyüş, kap ve karavan, avcılık vb. diğer doğa sporları ve iki adet olimpik sahasıyla yüksek irtifa kampı yapmak isteyen futbol takımlarına hizmet verebilecektir.
Yıldıztepe’de kış sporlarına yönelik olarak hizmete sunulan 1200 kişi/saat kapasiteli telesiyejin dışında 500 kişi/saat taşıma kapasiteli 250 m. uzunluğundaki bir adet de baby-lift yeni başlayanlar ile çocuklara hizmet vermektedir. Plan içerisinde yer alan ve 2012 sezonuna yetiştirilmesi planlanan 752 metre uzunluğundaki 800 kişi/sat kapasiteli teleskiyle birlikte mekanik hatlarımızın kapasitesi 2500 kişi/saate ulaşacaktır. Doruk Mevkiinde 2012 sezonunda yapılması planlanan 900 m. uzunluğundaki 1000 kişi/saat kapasiteli telesiyej ve halen kullanılmakta olan 400 m. uzunluğundaki 500 kişi/saat kapasiteli baby-lift hattıyla birlikte Ilgaz dağının Çankırı bölümünde bir saatte 4000 kişi mekanik hatlardan yararlanarak kış sporlarının her türünü yapabilecekler, ilimizden de bu spor dalında sporcular yetişecektir.
Turizm Sektörünün Parlayan Yıldızı YILDIZTEPE’de Ilgaz Dağı’nın güzellik ve zenginliklerinden en iyi şekilde yararlanmaya yönelik projelerin uygulamaya devam edeceğiz. Yıldıztepe’de Telesiyej tesisleri bitirilmiş olup, kayak pistlerinin yapımı ile konaklama ve günübirlik tesislerine yönelik yapılaşma süreci devam etmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığınca 320 yatak kapasiteli her biri 3 katlı 2 otel ve 4798 m2 kapalı alana sahip 2 adet günübirlik tesis turizm yatırımcılarına tahsis şartnamesine dahil edilmiştir. Tahsisin yapılmasıyla gelecek taleplere göre bölgede önemli bir hareketlenme olacaktır.
Yöremizin en uzun mekanik hattı ve pistine sahip olan Yıldıztepe’nin İlimizin yanı sıra Ilgaz Dağında yer alan diğer tesisleri de olumlu etkileyerek yöre turizmini hareketlendirmesi ve yatırımcıların ilgisini çekmesi kaçınılmazdır. Böylece doğa harikası olan Çankırı Ilgaz Kadınçayırı Yıldıztepe Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Merkezi Türkiye’nin gözde mekânlarından biri olacaktır.
Kayaklı Koşu Yarışmalarına da müsait olan Yıldıztepe’de 16-18 Şubat 2010 tarihleri arasında Ilgaz İlçesi Yıldıztepe Kayaklı Koşu Pistinde Üniversitelerarası Kayaklı Koşu Yarışmaları da yapılmıştır.
Çankırı’nın incisi Ilgaz’ın yazın hep yeşil, dağlarının kışın hep beyaz kalması insanlarımızın buraya olan sevgilerinin ve ilgilerinin eksilmemesi temennisiyle; Çankırı Ilgaz Yıldıztepe’ye yatırımcılarımızı ve kayak severlerimizi bekliyoruz.
Bugün gelinen durumu sizlerle paylaşmak ve Gazeteciler gününde sizlerle bir arada olmak için toplandık. Hepinizin Çalışan Gazeteciler Gününüzü kutlarım” Dedi.
Özcan, Kastamonu Valisine de selam gönderdiğini belirterek, amacının Kastamonu’yu irite etmek olmadığını, Çankırı Valisi sıfatıyla Ilgaz Dağı’ndan istifade noktasında yaptığı açıklamaların iyiniyetli anlaşılması gerektiğini vurguladı.