Dunlop

Ülkücüler katliamı lanetledi.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hocalı katliamı, sivil toplum kuruluşlarının, sendikaların ve siyasi partilerin destek verdiği mitingle Çankırı’da protesto edildi.

 

Hocalı Katliamı’nın 20. yıl dönümü anma etkinlikleri kapsamında, dün Çankırı Ülkü Ocakları tarafından bir yürüyüş düzenlendi. Kucaklama Taşı’ndan başlayarak Anıt Alanı’na kadar devam eden yürüyüşe aralarında siyasilerin ve vatandaşların da bulunduğu yaklaşık 500 kişi katıldı.

 

Yürüyüş sırasında bazı vatandaşların ellerinde Hocalı Katliamı’nda hayatını kaybedenlerin acısının unutulmadığı, Ermeni askerlerini kınayan ve katliamın insanlık açısından bir vahşet olduğunu ifade eden pankartlar taşıdıkları görüldü. Ayrıca yürüyüş boyunca, ‘Hepimiz Türküz’ ve ‘Çankırı yolları Ermeni’ye kapalı’ sloganları atıldı.

 

Atatürk Heykeli önünde toplanan grup, Hocalı katliamı kurbanları için İstiklal Marşı okuyarak mitinge başladı. Daha sonra Çankırı Ülkü Ocakları adına bir basın açıklaması yapan Saltuk Buğra Ateşli, Türk milletinin inancıyla, kültürüyle ve örfüyle her zaman zulmün karşısında, mazlumun yanında olan bir millet olduğunu belirterek, Türk milletinin insanlığa ders vermiş bir millet olduğunu kaydetti.

 

20 yıl önce Ermenilerin Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı Kasabası’nda Azerbaycanlı Türklere yönelik bir katliama giriştiklerini söyleyen Ateşli, ‘Uluslar arası hukukta ismine soykırım denilen bu katliamda 83’ü çocuk, 106’sı kadın, 70’i yaşlı olmak üzere 613 kişi hunharca katledildi. Baskında 487 kişi ağır yaralanırken, 1275 Azeri de Ermeniler tarafından rehin alındı’ ifadelerini kullandı.

 

Hocalı Katliamının bir takım insanlar tarafından kabul edilmediğini belirten Ateşli, ‘Bu tarihe vahşetlere denk insanlık suçu olarak geçilmiştir. Ermeni Ordusu Hocalı’da gerçekleştirdikleri vahşet ile gerçek yüzlerini tüm dünyaya gösterdiler’ dedi.

 

Dünya’nın bu vahşete sessiz kaldığını söyleyen Ateşli, “Ermenilerin Anadolu’da ve Azerbaycan’da Türklere uyguladığı sistematik saldırıların bu sadece bir tanesidir. Ne acıdır ki, bütün dünya bu katliama sessiz kalmıştır” dedi.

 

Ülkücülerin millet sevdasını sinesinden hiçbir zaman çıkartmadıklarını kaydeden Ateşli, ‘Dünya’nın neresinde bir Türk varsa, onun derdiyle hemdert olup, sevinciyle mutlu olan biz ülkücüler, sinsi oyun ve tezgâhların farkındayız. Zulüm elbet payidar olamayacaktır. Bizler mazimizden aldığımız feyizle, Türk’ün kuracağı adalet ve hoşgörü dünyasına doğru emin adımlarla ilerlemekteyiz. Bu vesileyle Hocalı şehitlerini rahmet ve minnetle anıyor, Türk dünyasına bir kez daha başsağlığı diliyoruz’ dedi.

 

Açıklamanın ardından sloganlarla devam eden miting, toplu halde edilen ‘Ülkücü Yemini’nin ardında olaysız şekilde dağıldı.