Tütün Yürütme Kurulu toplandı

İl Tütün Yürütme Kurulu Vali Yardımcısı Şerefnur Oktay başkanlığında toplandı. Toplantıda Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Birim Amiri Memduh Çakmak;  1-31 Ağustos tarihleri arasında 350 denetim yapıldığını aktardı.

Birim Amiri Memduh  Çakmak; 4207 sayılı Tütün ve Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkındaki Kanun kapsamında ihlallerin tespitine yönelik  Dumansız Hava Sahası Denetim Sistemi’nin (DHSDS) ihbar ve şikayetlerin değerlendirmesi ile rutin denetimlerin anlık olarak raporlanması için kurulan tablet pc’lerin kullanım eğitiminin yapıldığı ve 13 adet tablet pc’nin 14 Eylül 2012 tarihi itibarı ile il ve ilçelerimizde kullanılmaya başlandığını söyledi.

Çakmak ayrıca; “28 Ağustos 2012 tarihinde Çerkeş İlçesi Kamu Kurum ve Kuruluşları personellerinden  32 personele, 6 Eylül 2012 tarihinde MKE Çankırı Silah Fabrikası Müdürlüğü Top Fabrikasında görevli 27 Personele “Sigaranın Sağlığa Zararları, Kanser nedir?  Kanser çeşitleri ve Kanserin erken teşhisi, KETEM’in faaliyetleri” konularında eğitim verilmiş olup, katılımcılara broşür ve el kitapçığı dağıtıldı. İlimizde tütün kontrol çalışmaları hakkında Kurul bilgilendirildi” dedi

Vali Yardımcısı Oktay ise; 4207 sayılı Tütün ve Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü hakkındaki Kanun kapsamında Halkımızın toplu olarak bulunduğu okul, dershane, kültür ve spor tesislerinin  kapalı mekanlarda sigara içilmemesi konusunda göstermiş olduğu duyarlılığın gözle görülür biçimde arttığını söyledi.