Dunlop
featured

Türkiye’nin en modern hayvan pazarı ve mezbahanesinin temeli atıldı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı Belediyesi, İç Anadolu’nun en büyüğü olma özelliğini taşıyacak olan hayvan pazarı ve mezbahanenin temelini dün attı.

Yapraklı yolu üzeri, Tuzlu Bağları mevkiinde faaliyete geçecek olan hayvan pazarı ve mezbahanenin temel atma törenine Vali Abdullah Ayaz, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, siyasi parti ve STK temsilcileri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Gerçekleştirilen programda bir konuşma yapan Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, “Bölgenin kapasite anlamında 2., yüzölçümü tahsis alanında bölgenin birincisi, İç Anadolu’nun en büyüğü, Türkiye’nin en modern ve kullanışlı yapraklı yolu tuzlu bağları mevkinde çalışmalarını başlattığımız modern hayvan pazarımızın ve mezbahamızın temel atma törenine hepiniz hoş geldiniz” dedi.

Bölgenin en büyük tesisinin yakın zamanda faaliyete geçeceğini de aktaran Başkan Esen, “103 bin metrekare ve artı 10 bin metrekare rezerv alanıyla bölgenin en büyüğü, kapasite anlamında da bölgenin 2.sırasında olacak. Burada büyükbaş küçükbaş hayvan, kapalı ve açık satış alanları, ilave çadır alanları, otopark, kafeterya ve idari bina, kontrol ve zabıta noktası, büfe alanları bulunmaktadır. Kullanım alanımız 50 bin metrekare olup kapalı alan büyükbaş için 2700 açık alan 3500 metrekare toplam 6 bin 200 metrekareden oluşuyor. Kapasitesi ilk etapta 744 akabinde bin büyükbaş hayvanla toplamda 1744 büyükbaş hayvan kapasitesine sahip. Küçükbaş için kapalı alan 1300 metrekare, açık alan 2200 metrekare toplam 3500 metrekare küçükbaş için ayırdığımız alan toplam kapasitesi 2 bin küçükbaş hayvandan oluşuyor. 

Çadır alanımızda, 26 çadır alanı ayırdık, toplam 6 bin metrekare üzeri, 1092 büyükbaş, arzu edilirse 3 bin küçükbaş hayvan kapasiteli, otopark ve yol alanımız 8 bin metrekare yaklaşık 200 araçlık otoparka sahibiz. İdari binamızda 216 metrekare kafeterya, mescit, duş alanı, veteriner ile toplam 28 bin metrekareden oluşuyor. Bu projede, diğer projelerde olduğu gibi yapılmayanı yapmak değil, şehrimizin gerçekten ihtiyacı olan projeleri hayata geçirmek, Çankırı’mıza sosyal ve ekonomik anlamda büyük katkı sağlayacağına inandığımız bir projeyi daha bugün gerçekleştirmenin mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz” dedi.

Tesisin bölge hayvancılığına katkı sağlayacağını da aktaran Başkan Esen, “Hayvan pazarının, hayvancılıkla uğraşan esnaflarımızın ekonomik ve sosyal rahatlamasının yanında hemşehrilerimizin modern , konforlu ve rahat alışveriş yapmalarını sağlayacaktır. Amacımız, proje ve hizmetlerle şehre katma değer sağlamak, bu sektördeki esnafımızın hizmet kalitesini ayağına getirmenin yanında başka illerden gelen üretici ve tüketicinin Çankırı ekonomisine zincirleme her alanda katkı sağlamasıyla şehrimizin, esnafımızın parasının Çankırı’da kalmasını ve hareket maliyetlerinin de düşürülerek önüne geçerek tüketiciye, hemşehrilerimize, et fiyatlarına yansımasını bekliyoruz” dedi.

Projeyi daha önce faaliyete geçireceklerini fakat çeşitli sorunların çıktığını aktaran Başkan Esen, “Hayvan pazarımızın projesi 2019 yılında planlandı. O gün söz vermiştim 2020 yılında tamamlanacak diye bunun için özür diliyorum 2022’yi bulduk. Son 3 yılda maalesef yaşadığımız olağanüstü gelişimler elimizde olmaya nedenlerden ötürü nasip bugüneymiş diyoruz.

Tüm dünyayı saran pandeminin etkisi küresel ekonomiyi de etkilemiştir. Neticesinde ülkemizi, şehrimizi esnafımızı olumsuz yönden etkilemiştir. Kısıtlamalar olmuştur, mal tedarikinde problemler yaşanmıştır. Mamüle ulaşılabilirlik azalmıştır, bulsanız dahi üretim imalat anlamında tüccarımızın esnafımızın yapabilme yeteneği elinden alınmıştır. Maalesef bunları yaşadık.

Dünyada mal ve mamul tedarikinde sıkıntılar yaşadı. Projemizin 2022’lere uzamasındaki en büyük etkendi. Fakat hiçbir bahanenin arkasına sığınacak değiliz.  Şehrimizin huzuru ve konforu, Çankırı’mızın ekonomisine katkı sağlayacak her türlü projeyi bu zor şartlar altında yaptık ve yapmaya devam edeceğiz.  hayvan pazarımızı da temel atmayı daha önce düşünmüştük. İnşallah kurban bayramından 2-3 hafta önce bitireceğiz hizmete sunacağız. İlerleyen süreçte de mezbahamızı ve soğuk hava depolarımızı da buraya alacağız” dedi

Başkan Esen’in konuşmasının ardından kürsüye gelen Vali Abdullah Ayaz, tesisin hayırlı olması temennisinde bulunarak, “Şehirleşmenin ve şehirciliğin en ince detaylarına kadar gerçekleştirilmesi en büyük dileğimiz. Aslında ülkemizin sadece şehrimize değil, kentlerimizin tamamına baktığımızda, belki özellikle 1980 den sonra çok hızlanan şehirleşmeyle beraber şehirlerimizdeki bazı tesislerin veya tesisleşmenin eksik kaldığını görmekteyiz. Bugünde inşallah şehrimiz adına bu eksik kalmış tesislerden birinin daha tamamlanmasının başlangıcında hep beraber bir aradayız. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun. Ama şehirleşme ve şehircilik bir kültür. Önümüzdeki süreçte de ilimiz adına olan eksikliklerin tamamının gerçekleştirilmesi, hem belediyemiz hem de bizlerin desteği ile inşallah mümkün olacaktır. Tekrar kıymetli çalışmaları için belediye başkanımız ve ekibine teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun” dedi

Yapılan konuşmaların ardından kurban kesilerek temel atma gerçekleştirildi.