Dunlop
featured

“Türkiye’nin biyolojik çeşitliliği zengin”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı Karatekin Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tarkan Yorulmaz, “Günümüzde Avrupa’da yayılış gösteren birçok hayvanın gen kaynağı Anadolu’da, Türkiye’de” dedi.
Yorulmaz, Çankırı Karatekin Üniversitesi ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından düzenlenen “Biyolojik Çeşitlilik ve Biyokaçakçılık” Çalıştayının ilk oturumunda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin biyokaçakçılıkta önemli bir yerde olduğunu söyledi.
Biyolojik çeşitliliği denince akla tür çeşitliliği geldiğini kaydeden Yorulmaz, biyolojik çeşitliliğin aynı zamanda yaşam çeşitliliği anlamında da geldiğini belirterek, “Türkiye’nin biyolojik çeşitliliği zengin. Bu olumlu bir durum ama aynı zamanda biyolojik kaçakçılığın cazibe merkezi haline geldiği için dikkat edilmesi gereken bir durum” dedi.
Biyolojik zenginliklere sahip çıkılması gerektiğini belirten Yorulmaz, “Biz biyolojik varlıklarımıza sahip çıkmadığımızda başka ülkeleri zengin etmiş olacağız yada teknolojik olarak daha iyiye gitmelerini sağlamış olacağız. Biyolojik kaçakçılıkta kaçırılan şeyin ne işe yaradığını sorgulamamak gerekir. O bizim bir değerimizdir, buranın ürünüdür. Belki de ileride bu konudan yararlanacağız. Bu işe böyle bakmak lazım” diye konuştu.
Türkiye’nin biyolojik çeşitliliğin ne olduğunun bilinmesi gerektiğini ifade eden Yorulmaz, şöyle devam etti:
“Öncelikli olarak biyolojik çeşitliliğin ortaya konması lazım. Elimizde ne olduğunu bilmemiz lazım. Ulusal ölçekte korunmaya ihtiyacı olan türlerin belirlenmesi lazım. Bunun içinde bilimsel araştırmaların önü açılmalı. 1700’lü yıllarda yarasalarla ilgili dünyaya Türkiye’den tanıtılan birçok tür var. Biz ne kadar bilimsel çalışmaların önünü açarsak yabancılar için özgün olma durumu ortadan kalkar. Bugün Türkiye’nin biyokaçakçılığa konu olmasının sebebi birçok konuda açığımızın olması. Birçok alanda çalışılacak konunun hala olmasıdır. Bunun önüne geçmek için bilimsel araştırmaların önünü açmak gerek.”
Çankırı’nın hem batı Karadeniz hem de Orta Anadolu’nun biyolojik çeşitliliğine sahip olduğunu belirten Yorulmaz, hem biyolojik hem de iklim olarak ikiye bölündüğünü kaydetti.
Avrupa’daki birçok türün gen kaynağının Anadolu olduğunu ifade eden Yorulmaz, “Milyarlarca yıl önce dünya buzul devrini yaşamış. Daha kuzey bölgelerden buzullar aşağıya doğru inerken soğuktan kaçan türlerin sığındığı yer orta Anadolu olmuş. Günümüzde Avrupa’da yayılış gösteren birçok hayvanın gen kaynağı Anadolu’da, Türkiye’de. Buradan bir canlıyı alıp onun üzerinde çalışma yapmadığımız sürece Avrupa’daki türler hakkında net bilgiye sahip olamazsınız ” dedi.