“Türkiye, Kıbrıs Türklerini esaretten kurtarmıştır”

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 37. yıl dönümü nedeniyle Çankırı Muharip Gaziler Derneği Başkanı İsmail Tuna yaptığı yazılı açıklamada Yunanistan’ın 15 Temmuz 1974’te eokacı katillere darbe yaptırarak oldu-bittiyle Kıbrıs’ta kontrolü ele geçirdiğini söyledi. Kıbrıs Adası’nın Yunanlıların eline geçmesi ve Kıbrıs Türklerinin katliamlara maruz kalmalarının Türkiye’yi harekete geçirdiğini söyleyen Tuna, 20 Temmuz 1974’te Türkiye’nin başarılı bir harekatla Kıbrıs Türklerini yok olmaktan kurtardığını ve Yunanistan’ın da enosis hayalinin suya düştüğünü kaydetti.

Adanın 37 yıldır barış ve huzur içerisinde olduğunu ifade eden Tuna açıklamasına şöyle devam etti: “Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ‘Efendiler, Kıbrıs’a dikkat ediniz. Bu ada bizim için önemlidir’ direktifi ile Türk Milletine tarihi bir görev vermiştir. 20 Temmuz 1974’te bu görev yerine getirilmiştir. Kıbrıs, Türkiye’nin vazgeçilmez milli bir davasıdır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük teminatı şehit ve gazilerdir. Dün olduğu gibi bugün de gencecik fidanlar vatan uğruna toprağa düşmekte, şehit ya da gazi olmaktadır. Kıbrıs Barış Harekatı’nda şehit düşen arkadaşlarımızı Kıbrıslı mücahitlerimizi ve aramızdan ayrılan gazilerimizi rahmet anıyoruz. Hayatta olan gazilerimize ve Kıbrıslı kardeşlerimize Türkiye Muharip Gaziler Derneği adına sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum.”