Türk Metal’de Akbaş dönemi

Türk Metal Sendikası Çankırı Şubesi 2. Olağan seçimli genel kurutlu yapıldı. Büyük Otelde gerçekleştirilen genel kurula Milletvekilimiz Hüseyin Filiz, Belediye Başkanımız İrfan Dinç MHP İl Başkanı Ali Acıbunar ve Merkez İlçe Başkanı Mahmut Doğar, sendika yöneticileri ve misafirler katıldı. 2 listenin yarıştığı kongre sonunda 137 delegenin oyunu alan Aydın Akbaş yeni başkan oldu.

Açılış konuşmasını Türk Metal Sendikası Çankırı İl Temsilcisi Mustafa Kıyısın 3 yıllık süreçte yapılan faaliyetleri sıraladı.

 

Sendikaların önemlerinden bahseden Kıyısın “Sendikalar karşınıza çıkacak sorunları beraber aşabileceğiniz yerlerdir, Avrupa’da sendikalaşma çok büyük bir rol oynamaktadır bütün sendikalar toplanıp konfederasyon kurmaktadır. Sendika kısaca birlik beraberlik gücü demektir.” dedi.

Ekonomiye değinen Kıyısın “Tüm dünyadaki ekonomik kriz zaman zaman bizi de etkilemektedir, ekonomik krizin etkilerini azaltmak için yapılması gereken etkili olacağına inandığımız alım gücünü yükseltmektir.” dedi. Kıyısın konuşmasının sonunda “Görevimizi layıkıyla yapabildiysek ne mutlu bize bu seçimde de tekrar adayım.” dedi.

Genel kurul’un divan heyeti Türk Metal Sendikası Genel Mali Sekreteri Mehmet Soyipek başkanlığında toplandı.

Gündem maddelerinden önce bir konuşma yapan Genel Mali Sekreter Mehmet Soyipek “Biz Sendika olarak çalışanların haklarını arıyoruz, bir Almanya’da bir Avrupa ülkesindeki işçi ayda 2500 euro maaş alırken benim ülkemde çalışan işçi neden 1500 Tl maaş alıyor, bize hemen bu maaşı verin demiyoruz emeğimizin tam karşılığını verin.” dedi.

254 küresel zenginin dünyayı idare ettiğini aktaran Soyipek, “Bugün dünya nüfusu 7 milyar ve bunun 2 milyarı elektrikten yoksun yaşıyor. 3 milyar insan yeterli sağlık hizmeti alamıyor ve 1.3 milyar insanın temiz su kullanamıyor ve en önemlisi her yıl 11 milyon insan açlıktan ölüyor. Geçmişte alt ve üst gelir uçurumu 1/3 iken şuanda 1/50’ye dayandı. Küresel güçler daha çok kar düşüncesiyle devletlerin sosyal hayatını altüst ediyor” dedi

Kayıt dışı istihdam hakkında bilgi veren Soyipek “Kayıt dışından şikayetçiyiz kayıt içine almaktan zorlanıyoruz, sendikaların önündeki engelleri kaldırın bu sorun ortadan kalksın. Sözde 3 milyondan fazla kişinin teksilde çalıştığı söyleniyor fakat kayıtlı olan 700 bin ve bunun da 20 bini sendikalı.” dedi.

Türkiye’deki Makina ve Kimya Enstitülerinden bahseden Soyipek “Kırıkkale’deki makineler çürümek üzere iktidardan ve muhalefetten destek bekliyoruz.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

“MKE Çankırı Silah fabrikası Çankırı’nın kamuda faaliyet gösteren tek ve en büyük fabrikasıdır.” Diyerek konuşmasına başlayan Aydın Akbaş, “ Öncelikle Çankırı ve Çankırılı bunun değerini ve kıymetini iyi bilmek zorundadır. Çankırı’nın bağrında gerdanlık bir inci gibi duran bu değere önce biz çalışanlar, yönetenler, siyasiler ve hemşerilerimiz hepimiz sahip çıkmak zorundayız. Üretimin ve istidamın artması hepimizin ortak hedefi olmalıdır.

Bizde bu yarışa katkıda bulunmak, sizlere hizmet etmek için çalıştıkları birimden arkadaşların desteğini alan eskisiyle yenisiyle çoğunluğu 2 ve 4 yıllık üniversite mezunu olan pırıl pırıl arkadaşlarımızla bir ekip oluşturduk. Burada 234 arkadaşın oyuna da talibiz.

Bizler işçinin sorunlarından kaçan değil kovalayan bir anlayışta olacağız. Eleştiriye açık olacağız. Eleştirilen noktalara çözüm getireceğiz. Çözemediğimiz konularda da neden çözemediğimiz noktada arkadaşlarımızı ikna edeceğiz.

Sandıklar açılınca kazansak ta kaybet sekte 234 arkadaşımızı kucaklayacağız. Bunun sözünü şimdi burada veriyorum. Sonuç olarak bizler Türk Metal Sendikası Çankırı Şubesi olarak ilklerin sendikası olarak imkanları arkadaşlarımıza hakkaniyetle eşit dağıtmak isteyerek bu yola çıktık.

 

Bu kongrenin Önce işçi arkadaşlarımıza, iş yerimize, şubemize, Çankırı’mıza ve Genel merkezimize hayırlar getirmesini diliyorum. Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun” diyerek sözlerine son verdi.

Milletvekilimiz Hüseyin Filiz yaptığı konuşmasında “Metalin içinden gelen bir kardeşiniz olarak Çankırı Sanat Okulu Torna Tesviye bölümü mezunu daha sonrada yüksek tahsili yapan bir kardeşiniz olarak, ömrüm boyunca Karabük demir çelikten profil, Ereğli’den yassı mamulü alarak inanın demire elim değmediği zaman strese giren bir kardeşinizim ve torna tezgahında akşam çalıştıktan sonra işçi kardeşlerimle beraber yerleri süpüren, tezgahını yağlayıp tertemiz bırakan ve ondan sonra evine gidip gönül rahatlığıyla gidip yatan bir kardeşinizim.” dedi.

Gerçekleştirilen seçim sonrasında 137 oy alan Aydın Akbaş Türk Metal Çankırı Şube başkanı oldu. Kullanılan 222 oyun 74’ünü Zühtü kıyısın alırken 11 oy da geçersiz sayıldı.

Gerçekleştirilen kongre sonunda Zühtü Kıyısın Aydın Akbaş ve ekibini kutlarken, Akbaş, “Seçimin asla kaybedeni yok. Kim kime oy vermiş olursa olsun bundan sonraki uğraşımız emeğimiz için olacaktır” dedi