Türk Büro-Sen Çankırı Şubesi basın açıklaması

Türk Büro-Sen Çankırı Şubesi’nden yapılan açıklamada ;

“Değerli Basın Mensupları,
Yaklaşık 26 bin çalışanıyla ülkemizin 74 milyon nüfusuna, doğumundan ölümüne kadar hizmet veren Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlarıyız. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyetinin Sosyal Devlet olma işleyişinde canla başla çalışan Devlet memurlarıyız.
Bizler Vatandaşlarımızın Sosyal Güvenlik kapsamında her türlü problemleri çözmek için çalışırken, SGK çalışanları olarak bizlerin problemlerini çözmek için maalesef kurum idarecilerimiz aynı çabayı göstermemektedir.

Değerli Basın Mensupları,
Kurumumuzda aksaklıkları defalarca sendikalar ve çalışanlar tarafından dile getirilmesine rağmen, hatta defalarca idarecilerle görüşmememize rağmen sorunlarımız çözümlememiştir. İdarecilerimiz diyalog yollarını kapatarak, bizlere alanlara inmekten başka yol bırakmamışlardır.
Kurumumuzda turnike sistemi uygulaması başladığından bu güne kadar çalışanların hem ekonomik hem de can güvenliği açışından problemleri çözülememiştir.
Birçok kurumda, meydana gelecek olası bir yangın, deprem ve benzeri bir afette kurum çalışanlarının dışarı çıkmaları turnikeler yüzünden mümkün görünmemektedir. Oluşabilecek böyle bir felakette çalışanlarımızın can kaybını, kurum yetkilileri nasıl ödeyecektir. Birçok kurumda yangın merdiveni bulunmamakta, olanlarda da kilitli tutulmakta, memurlar adeta esaret altında gibi güvenlikleri hiçe sayılarak çalışmaya mahkum edilmektedir. Yeryüzünde hiçbir şey insan hayatından önemli değildir.
Ayrıca giriş ve çıkış saatlerini kontrol etmek için konulan turnikeler, çalışanın hakkını gasp eden bir makine haline gelmiştir. Kurum çalışanlarının yapmış olduğu fazla çalışmalarını kesmekte geç saatte ayrılmalarına rağmen daha erken saatler kaydedilmektedir. Çalışanların ekonomik olarak kayba uğramasına sebebiyet vermektedir. Üstelik mesai ücreti 2,14 kuruş gibi komik bir rakamdır. Emeğimizin karşılığının günümüz koşullarına uygun makul bir ücrete getirilmesi gerekmektedir.  Bugüne kadar sayısız eylem kararı alınmış değişik zamanlarda değişik eylemler yapılarak turnikelerde uygulanan ve fazla mesai ücretlerine endekslenen uygulamaya dur demek için kurum yöneticileri ile devamlı diyalog arayışımız olmasına rağmen bugüne kadar kurum yöneticileri tarafından somut bir adım atılmamıştır. Bırakın sorun çözmeyi, aksine hak ettiğimiz fazla mesai ücretlerini geriye dönük borç çıkartma yöntemi arayışına girmişlerdir.

Değerli Basın Mensupları,
Bilindiği üzere Ankara’daki sendika şubelerimizin konuyu gündeme getirerek, kamuoyuna duyurmak ve problemlerin çözümü için 46 gündür sürdürdükleri eylem bugün SGK Başkanlığı önünde devam etmektedir. Bizlerde buradan arkadaşlarımızın yalnız olmadıklarını, problemlerimizin ortak olduğunu, yanlarında olduğumuzu ve bundan sonra sendikamızın alacağı her türlü eylem ve kararları uygulayacağımızı buradan sizler aracılığıyla tüm kamuoyuna duyururuz. Saygılarımızla” denildi.