Dunlop
featured

Tünelin %40′ tamamlandı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İç Anadolu Bölgesi’ni Karadeniz Bölgesine bağlayan Ilgaz Tüneli’nin yüzde 40’lık bölümü tamamlandı.
Özellikle kış aylarında sık sık yaşanan trafik kazalarıyla gündeme gelen Ilgaz Dağı, tünelin yapılmasıyla birlikte daha kolay ve sorunsuz bir şekilde geçilebilecek.
Ilgaz Dağı’nın Kastamonu ve Çankırı tarafından inşasına devam edilen ve biri 5 bin 370 metre, diğeri ise 5 bin 391 metrelik iki tüpten oluşan Ilgaz Dağı Tüneli, ortalama 5 bin 380 metre uzunluğa sahip bulunuyor.
Firma vardiya sorumlu mühendisi Ersin Beylik yaptığı açıklamada, 300 kişinin üzerinde insanın tüneli bir an önce bitirmek için var gücüyle çalıştığını dile getirdi.
Zemin şartlarının zaman zaman kendilerini zorladığını aktaran Beylik, “Zor şartlarda çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Burada vardiyalarla 24 saat çalışılıyor. Şu anda zemin şartları çok iyi değil. Bu durum ilerleme hızımızı düşürüyor. Zeminin 500-600 metre sonra daha iyi olacağını düşünüyoruz” dedi.
Tünelin bir tarafının ortalama uzunluğunun 5380 metre olduğunu kaydeden Beylik, “Şu anda yapılan çalışmalarla işin yüzde 40’ını tamamladık. Tünelin sağ tüpünde bin 643 sol tüpünde ise bin 764 metre ilerleme sağlandı. Kastamonu tarafında ise sağ tüpte 450, sol tüptede 370 metrelik bir ilerleme kaydedildi. Bir an önce tüneli Çankırı ve Kastamonuluların hizmetine sokmak istiyoruz” şeklinde konuştu.
-Köpekbalığı gibi olacak
Tünelin çıkışının köpekbalığı görünümünde olacağını aktaran Beylik, “Tünelimizin çıkışında Türkiye’de yeni bir sistem olan köpek balığı görünümünü uygulayacağız. Tünelin ağzı köpekbalığı ağzı gibi olacak. Bu uygulama yeni. Tünele güzellik katacağına inanıyoruz” ifadelerine yer verdi.
ılgaz tüneli (2)