Tongüç, “Esnaf, çiftçi zor durumda”

Saadet Partisi Çankırı İl Teşkilatı 5. Olağan Kongresi yapıldı.  Atatürk Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleşen Kongreye Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İlyas Tongüç, MHP İl Başkanı Yusuf Naci Bayındır, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri ve partililer katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması akabinde sinevizyon gösterisi izlendi.
Muhammed Rüştü Ay Başkanlığında oluşan divanda Said Yılmaz ve Emre Işık yer aldı.
Faaliyet ve hesap raporlarının okunması akabinde SP İl Başkanı Ömer Uzun, “Yolundan şaşmayan bir avuç imanlı insanımızla yola devam edeceğiz’ diyerek Necip Fazıl Kısakürek’in Sakarya Şiirini okudu.

Uzun’un açılış konuşması sonrasında Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İlyas Tongüç kürsüye geldi.

Anadolu topraklarının dün olduğu gibi bugün de tehlike altında olduğunu sadece aktörlerin değiştiğini ifade eden Tongüç Siyonizm tehlikesine dikkat çekti. Bölgede yaşanan olayların bir Siyonizm oyunu olduğunu da aktaran Tongüç, büyük İsrail’in kurulması için kaos ortamının oluşturulduğunu aktardı. “Eskiden yol kesen eşkıyanın kim olduğu az çok bilinirdi fakat şimdi eşkiyanın kim olduğu bilinmiyor” diyen Tongüç, “Ülke dışarıdan da içeriden de tehdit altındadır. Bizim üzerimize büyük planlar yapılıyor. Fakat bizim de Allahımız var. Bu nedenle imanımıza ve maneviyatımıza büyük önem vermeliyiz.  Batı bunu bildiği için bizim manevi değerlerimizi yok etmeye çalışıyor” dedi.

Milli görüşün 40 yıldır canla başla çalıştığını da aktaran Tongüç, “Bizler Çankırılı çiftçi kardeşimiz için, esnaf kardeşimiz için, halkımızın ayakta kalabilmesi için verdiğimiz mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. Bu uğurda 5 değil 100 partimizi de kapatsalar yolumuzdan dönmeyeceğiz. Milli görüşün bittiğini zannedenler yakında çok şaşıracaklar” dedi.

Çözüm süreci konusuna da değinen Tongüç, yaşanan süreç doğrultusunda büyük yanlışlıklara yol açıldığını da dile getirdi.

Bölgede yaşanan olaylara da değinen Tongüç, “Ey Çankırılı sen iktidara vermiş olduğun yetki ile ABD’nin Irak’da yaptığı yıkıma yetki vermiş oldun mu olmadın mı? Oy vermek mesuliyettir namustur.

Şu anda Irak 3 parçaya bölünmüş durumda. Şu anda orada bir örgüt var kimin kurduğu ve kimin beslediği belli değil. Bölgede meydana gelen bu olaylar aslında Türkiye’nin parçalanmasına yönelik bir plandır. Bu ateş Türkiye’yi sarar. Orta doğuda yaşanan olayların tek sebebi petrol değildir. Büyük İsrail’in kurulması yönünde bir çalışmadır” dedi.

Soma’da yaşanan olaylara da değinen Tongüç,  “Hızlandırılmış tren çalışması vardı. Raylar aynı vagonlar aynı, lokomotif aynı. Birkaç şey değiştirdiler ve hızlandırılmış tren dediler sonuç ne oldu. Meydana gelen kaza sonrasında 60’a yakın vatandaşımız hayatını kaybetti. Soma’da böyle hızlandırılmış bir olayın sonucudur. Özelleştirme sonrasında daha fazla kömür çıkartma ve işçilere daha fazla vardiya yaptırma sonrasında bu yaşandı. Tarım bitti, hayvancılık bitti. Vatandaş ne yapsın. İnsanlar yaşamak için büyük şehirlere gidiyor. Madenlere iniyor” dedi.

Tongüç ayrıca faiz lobisinin Türkiye’de büyük kazanç elde ettiğini de aktararak, “Çankırı’da Yunanistanlı papazların kurduğu bir banka var. Bizim hacılar bu bankaya paralarını yatırıyor, Yunanistanlı papazlarda bu parayı sayıyor” dedi.

Tongüç konuşmasının sonunda ise Saadet Partisi olarak Çankırı’ya yönelik tarım, hayvancılık ve ekonomiye yönelik yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

saadet partisi (16)