TOBB okulu meclis gündemine geldi

İl Genel Meclisi Kasım ayı üçüncü birleşimi dün İl genel Meclisi Toplantı Salonu’nda Osman Canbaz başkanlığında yapıldı.

Açılış ve yoklama ile başlayan toplantıya Seyfettin Demirtaş izinli olarak katılmazken, toplantıda 2 gündem maddesi görüşüldü.

Gündemin ilk maddesinde Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 2013 mali yılı yatırım programına ait incelemesini tamamlayan Eğitim, Kültür ve Sosyal İşler Komisyonu raporları görüşüldü. Komisyon üyesi Mehmet Şahin, yaptığı konuşmada TOBB İlköğretim Okulu güçlendirmesi, B.Pazarı Mahallesi’ne yeni ilköğretim binası yapımı, B.Pazarı Mahallesi’ne yapılacak okul için arsa kamulaştırması, Yapraklı, Kurşunlu ve Orta ilçelerinde bulunan Yatılı Bölge İlköğretim Okulları (YİBO) tamir ve onarımı, Hazım Dağlı İlköğretim Okulu’nun güçlendirmesi ve Vilayetler Hizmet Birliği Anaokulu çevre düzenlemesi işlerinin 2013 yılında özel idare tarafından yapılacağını söyledi. Yapılacak işler için 4 milyon 590 bin lira ödeneğin öngörüldüğünü ifade eden Şahin, konunun kabulünü meclis onayına sundu.

AKP Grup Başkan Vekili Faruk Dilsiz ise TOBB İlköğretim Okulu güçlendirmesi için ayrılan 1 milyon 400 bin liralık ödeneğin fazla olduğunu söyledi.

Okulda eğitim ve öğretime ara verildiğini hatırlatan Meclis Başkanı Osman Canbaz, “Burası geçtiğimiz günlerde de gündeme geldi. Durumun bizimle değil, milli eğitimle alakalı ve okul fiziksel alan olarak çok büyük” diye konuştu.

Meclis Üyesi, Visali Kara da okulu yapan müteahhidin mahkemelik olduğunu kaydetti. Meclis oylamasına sunulan karar oy birliği ile kabul gördü.

Gündemin diğer maddesinde ise Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne çeşitli mal ve hizmet alımları için 6 bin lira ödenek aktarıldı.

Toplantının dilek ve temenniler bölümünde ise meclis üyelerinden gelen öneri üzerine Kasım ayı toplantılarının 4. birleşimi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ziyareti nedeniyle saat 10:30’dan, 9:00’a alındı.