TMO hububat alımlarına başlıyor

TMO, 2011–2012 dönemi hububat müdahale alım fiyatları açıklanıncaya kadar TMO’ya arz edilen ürünleri, üretici, tüccar ve sanayi ayrımı yapmaksızın taahhütname karşılığı teslim alacak.

TMO’dan yapılan açıklamada TMO’nun taahhütname karşılığı alımlara başladığı bildirildi. 2011–12 dönemi hububat müdahale alım fiyatları açıklanıncaya kadar TMO’ya arz edilen ürünlerin, üretici, tüccar ve sanayici ayrımı yapmaksızın taahhütname karşılığı teslim alınacağını vurgulayan kurum, üreticilerin alım fiyatların açıklanmasını takiben talepleri halinde ürünün tamamını geri alabileceğini, Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) belgesindeki üretim miktarı kadarını TMO’ya satabileceğini veya emanete bırakabileceğini ifade etti. Açıklamada, ürünün tamamının TMO’dan çekilmesi veya ÇKS’de belirtilen miktar kadarının peşin alıma dönüştürülmesi halinde depo kira ücreti alınmayacağının altı çizildi.

DEPOLAMA ÜCRETİ ÖDENECEK

Tüccar ve sanayicilerin alım fiyatlarının açıklanması ardından talepleri halinde ürünün tamamını geri alabileceği veya emanete bırakabileceği belirtildi. Ürünün geri çekilmesi halinde depo giriş tarihinden itibaren günlük ton başına 0, 050 TL ve KDV’nin depolama ücreti olarak alınacağının kaydedildiği açıklamada üreticiler ile tüccar ve sanayiciler tarafından emanete bırakılacak ürünlere ilişkin uygulama esaslarının daha sonra açıklanacağı aktarıldı.

10 GÜN İÇİNDE BAŞVURMALARI GEREKECEK-

Açıklamaya göre gerek üreticiler, gerekse tüccar ve sanayiciler taahhütname karşılığı TMO’ya bıraktıkları ürünlerini, müdahale alım fiyatlarının açıklandığı tarihten itibaren 10 takvim günü içinde, geri almak, peşin alıma çevirmek (ÇKS’de kayıtlı miktar kadar) veya emanete bırakmak için ürünün bırakıldığı TMO işyerine müracaat edecek. Belirtilen süre içinde başvurulmaması halinde taahhütname karşılığı teslim ürünün tamamının emanet alıma çevrilecek.

 

Yazarlarımız Hakkında