Dunlop
featured

TKDK mecliste bilgilendirme yaptı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İl Genel Meclisi Aralık ayı 4. birleşimini dün gerçekleştirdi. İl Genel Meclisi Başkanı Ruhi Şeker başkanlığında gerçekleştirilen dünkü birleşime Kızılırmak İl Genel Meclisi üyesi Tuğrul Kaya izinli olduğu için katılmadı.
Dün gerçekleştirilen toplantıda tek gündem maddesi ele alındı. Yapraklı ilçesine bağlı Yukarıöz köyü 137 ada 26,27, 30 parsellerdeki taşınmazların uygulama imar planına ilişkin tadilat konusu oy birliği ile İçişleri ve Çeşitli İşler Komisyonuna havale edildi .
Tek gündem maddenin görüşülmesi sonrasında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Çankırı İl Koordinatörlüğü 13. Çağrı ilanı hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi.
13. çağrı nedeniyle aralıksız toplantılarını sürdüren TKDK Çankırı İl Koordinatörlüğü meclis üyeleri ile bir araya gelerek hem çağrı hakkında bilgiler verdi hem de meclis üyelerinin sorularını cevapladı.
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Çankırı İl Koordinatörlüğü Proje Uzmanı Burcu Fırat, TKDK’nın 13. çağrısında özellikle kırsal turizm destek verdiğini dile getirerek, TKDK’nın 13. çağrıya 10 Kasım 2014 tarihinde çıktığını ve proje kabullerinin 12 Ocak 2015 ile 10 Şubat 2015 tarihlerinde yapılacağını aktardı.
13. Çağrı döneminde kabul edecekleri projelerin ağırlıklı olarak kırsal turizmi kapsadığını, tavukçuluk ve hayvancılık sektörlerine destek verilmeyeceğini söyledi. Kırsal turizm ile ilgili şuana kadar Çankırı’da herhangi bir proje uygulanmadığını vurgulayan Fırat, reaksiyon alanları, at biniciliği, 25 odalı butik otel , otel altına yapılacak pastane, kafeterya, düğün salonu yapımı gibi projelerin destek kapsamında olduğunu söyledi.
Fırat, kırsal alan olarak tabir edilen yerlerin, nüfusu 20 binden az olan yerleşim yerleri olduğunu, Çankırı’nın merkez ilçe hariç istenen şartlara çok uygun bulunduğunu, yatırımlara yüzde 50 destek verildiğini ve 5 yıl süre ile denetlediklerini belirterek proje onay süreci hakkında bilgi sundu.
Yerel ürünlere de destek verdiklerini vurgulayan Fırat, diğer illerde bunun örnekleri olduğunu ama Çankırı’da bulunmadığının altını çizerek “Bu konuda kaya tuzunu çok önemsiyoruz. Örneğin kaya tuzu paketlenesi ile ilgili proje yapılabilir. El sanatlarının her türlüsüne desteğimiz var” dedi.
Gerçekleştirilen bilgilendirme sonrasında katılımcıların sorularını da cevaplayan Fırat ” Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu olarak proje yapmak isteyen tüm vatandaşlarımıza yardımcı olmaya ve bilgilendirmeye hazırız. Yeter ki gelsinler” dedi.