TKDK kendini tanıttı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Çankırı İl Koordinatörü İsmail Sönmez, “Şubat 2013’te duyurulması planlanan 9. başvuru çağrı ilanıyla birlikte proje kabul etmeye başlayacağız” dedi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Çankırı İl Koordinatörlüğü toplantı salonunda bir basın toplantısı düzenleyen İl Koordinatörü İsmail Sönmez, 7 aylık süre içerisinde altyapı çalışmalarını oluşturduklarını ve akredite olduklarını belirterek, “TKDK, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulanan ve kırsal alanda kalkındırmayı hedefleyen bir programdır. Bu doğrultuda Türkiye’nin 42 ilinde TKDK şubeleri bulunmaktadır. Biz Çankırı olarak 22 ilin yer aldığı 2. aşama illerinden birisiyiz ve 7 ay gibi kısa bir sürede denetimlerimizi tamamlayarak, akredite edildik. Şubat 2013’te duyurulması planlanan 9. başvuru çağrı ilanıyla birlikte proje kabulüne başlamayı hedefliyoruz” dedi.

IPARD programları kapsamında bulunan yatırımları desteklediklerini aktaran Sönmez, canlı hayvan desteği verilmediğinin altını çizdi.

Hedeflerinin kırsal kalkınmayı güçlendirmek olduğunun altını çizen Sönmez, “Bu doğrultuda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Şu ana kadar Çankırı’nın 10 ilçesini ziyaret ederek, çeşitli bilgilendirmelerde bulunduk. Biz çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesi, güçlendirilmesi gibi birçok alanın yanında yerel ürünler ve mikro işletmelerin büyümesine de olanak sağlıyoruz” diye konuştu.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Sönmez, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun tarıma destek sağlamak amacıyla yapılan tüm projelere yanıt vereceğini ve Şubat ayı itibariyle proje kabul edeceğini vurguladı.