TKDK Çankırı’da tanıtım toplantısı yaptı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)  AB’ye Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı Büyük Otel’de yapıldı.

Toplantıya Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, Jandarma Komutanı J. Albay Şakir Uslu ve idari işler şube başkanları ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu görevlileri katıldı.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, Çankırı’da yapılan çalışmalar hakkında kısa bilgiler verdi. Görev süresi boyunca yapılan tüm çalışmaların yazılı olarak katılımcılara dağıtıldığını ifade eden Vali Özcan, katılımcılara teşekkür etti. İşleri nedeniyle toplantının tamamına katılamayacağını sözlerine ekleyen Özcan, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na Çankırı’da yapacağı çalışmalarda başarılar diledi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Çankırı İl Koordinatörü İsmail Sönmez ise 35 uzman, 6 destek personeli hizmete başladıklarını ve akredite sürecinin ardından proje kabul edeceklerini belirtti. Kurumun 2021 yılına kadar çalışmalarına devam edeceğini aktaran Sönmez, daha sonra kurumun bir ödeme ajansına dönüştürüleceğini kaydetti.

Toplantının devamında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Çankırı İl Koordinatörlüğü Proje Uzmanı Burcu Fırat tarafından proje ve kurum hakkında detaylı bilgiler verildi. Asıl amaçlarının sürdürülebilir kırsal kalkınmanın gelişimine destek olduğunu ifade eden Fırat, projelerin %50 ile % 65 oranında destek görebileceğini belirtti.

Verilecek hibe desteklerinin 10 bin Euro’dan 3 milyon Euro’ya kadar olduğunu söyleyen Fırat, yerel ürünler ve mikro işletmelerin geliştirilmesi için çeşitli çalışmalar yürütüleceğini kaydetti.

Toplantının sonunda katılımcıların soruları uzmanlar tarafından cevaplandı.