Dunlop
featured

TKDK bilgilendirme toplantısı yapıldı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK ) Çankırı İl Koordinatörlüğü 13. Çağrı ilanı tanıtım toplantılarına devam ediyor.
İlçelerde de toplantılarını sürdüren TKDK Çankırı Koordinatörlüğü dün Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası’nda bilgilendirme yaptı.
Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya, ÇATSO Başkanı Hayrettin Çelikten, az sayıda üye ve az sayıda yatırımcı katıldı.
ÇATSO Başkanı Hayrettin Çelikte’nin sitem dolu açılış konuşması sonrasında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Çankırı İl Koordinatörlüğü Proje Uzmanı Burcu Fırat 13. çağrı hakkında bilgi verdi.
TKDK’nın 13. çağrısında özellikle kırsal turizm destek verdiğini dile getiren Fırat, TKDK’nın 13. çağrıya 10 Kasım 2014 tarihinde çıktığını ve proje kabullerinin 12 Ocak 2015 ile 10 Şubat 2015 tarihlerinde yapılacağını aktardı. Fırat ayrıca bu çağrıda ön kabul yapacaklarını da aktardı.
13. Çağrı döneminde kabul edecekleri projelerin ağırlıklı olarak kırsal turizmi kapsadığını, tavukçuluk ve hayvancılık sektörlerine destek verilmeyeceğini söyledi. Kırsal turizm ile ilgili şuana kadar Çankırı’da herhangi bir proje uygulanmadığını vurgulayan Fırat, reaksiyon alanları, at biniciliği, 25 odalı butik otel , otel altına yapılacak pastane, kafeterya, düğün salonu yapımı gibi projelerin destek kapsamında olduğunu söyledi.
Fırat, kırsal alan olarak tabir edilen yerlerin, nüfusu 20 binden az olan yerleşim yerleri olduğunu, Çankırı’nın merkez ilçe hariç istenen şartlara çok uygun bulunduğunu, yatırımlara yüzde 50 destek verildiğini ve 5 yıl süre ile denetlediklerini belirterek proje onay süreci hakkında bilgi sundu.
Yerel ürünlere de destek verdiklerini vurgulayan Fırat, diğer illerde bunun örnekleri olduğunu ama Çankırı’da bulunmadığının altını çizerek “Bu konuda kaya tuzunu çok önemsiyoruz. Örneğin kaya tuzu paketlenesi ile ilgili proje yapılabilir. El sanatlarının her türlüsüne desteğimiz var” dedi.
Gerçekleştirilen bilgilendirme sonrasında katılımcıların sorularını da cevaplayan Fırat ” Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu olarak proje yapmak isteyen tüm vatandaşlarımıza yardımcı olmaya ve bilgilendirmeye hazırız. Yeter ki gelsinler” dedi.