“Terbiyesizlik yapma!”

İl Genel Meclisi 27 mevcutla bir araya gelerek gündem konularını görüşerek karara bağladı. Perşembe günü 6 maddeyi görüşmek için bir araya gelen meclis üyeleri gündemin ilk maddesi olan İhtisas komisyonları seçiminin ilki olan İmar ve Bayındırlık Komisyonu seçiminde AKP grubunda uyumsuzluk olduğu görüldü.

İmar ve Bayındırlık Komisyonu seçiminde grupların verdiği isim listeleri kabul edilip onaylandıktan sonra söz alan Kızılırmak İl Genel Meclis Üyesi Ali Doğan, “Nurettin Erdal bey bu işi iyi bilirken konudan anlamayan Hasan Bozkuş’un bu komisyonda olmaması gerekir” dedi.

Bunun üzerine kendisini tutamayan Merkez İl Genel Meclis Üyesi Hasan Bozkuş, “Ali Bey okumakla adam olunmuyor abi. Yerini bil, bu bir değil iki değil, terbiyesizlik yapma” dedi.

Ali Doğan da Bozkuş’a sert bir dille “Haydi aşağıya gel” diye karşılık verdi.

Tartışmaların hemen ardından Başkan Osman Canbaz birleşime 10 dakika ara verdi.

Birleşimin 2. oturumunda komisyon seçimlerine kaldığı yerden devam edildi.

İhtisas komisyonları şu isimlerden oluştu; İmar ve Bayındırlık Komisyonu: Hasan Bozkuş, Ali Karaca, Şerafettin Kılavuz ve Mehmet Çiloğlu. Plan ve Bütçe Komisyonu: Mehmet Şahin, Recep Yılmaz ve Tevfik Rüştü Özgür. Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu: Nurettin Derelli, Avni Demircioğlu, Cengiz Öngel ve Ali Rıza Küçükkutlu. Çevre ve Sağlık Komisyonu: Recep Yılmaz, Avni Demircioğlu, Nurettin Erdal ve Hüseyin Kaymak. Tarım ve Köylere Yönelik Hizmetler Komisyonu: Şerafettin Demirtaş, Cengiz Öngel, Mehmet Şahin ve Hasan Çakır. İçişleri ve Çeşitli İşler Komisyonu: Niyazi Erince, Tuğrul Kaya, Nurettin Satılmış ve Galip Eker. Araştırma ve Geliştirme Komisyonu: Ahmet Çelik, Tuğrul Kaya, Faruk Dilsiz ve Osman Uslu.

Komisyon seçimlerinde AKP’li 4 İl Genel Meclis üyesinin görev almaması dikkat çekti.

Atkaracalar ilçesi İlçe Özel İdare Müdürlüğü’nün personel giderlerinde kullanılmak üzere 2011 mali yılı bütçesinden 3 bin TL ödeneğin ilçeye aktarılması mevcudun oy birliği ile kabul edildi.

Eldivan İlçesi Kaymakam lojmanının yakacak giderinde kullanılmak üzere 5 bin TL ödeneğin gönderilmesi kabul edildi.

            Tarım İl Müdürlüğü hizmetlerinde kullanılmak üzere 3 adet binek aracı alınması hakkında Tarım İl Müdürü meclis üyelerine bilgi verdi.

            Tarım İl Müdürü Metin Karaoğlanoğlu, “İl Müdürlüğü olarak son zamanlarda taşıt sıkıntısı çekiyoruz. Geçen yıl 10 aracımızı hurdaya çıkarttık. Araç konusunda bazı sıkıntılarla karşılaşıyor ve yaşıyoruz. Köylere vatandaşın aracı ile gidiyoruz, vatandaşa olumsuz cevap verince ben seni geri götüremeyeceğim başının çaresine bak, kendin git dediğinde görevli memur dağın başında yalnız kalıyor. Atkaracalar İlçesinde bulunan aracımız eski ve bakımsız olduğundan Kaymakam görev kağıdını imzalamamış. Araç kiralıyoruz, fakat paramız 6 ay ancak yetiyor. Araç kendimizin olsa bu sıkıntıları çekmeyiz” dedi.

Yapılan görüşmeler sonunda Tarım İl Müdürlüğüne üç adet araç alımı mevcudun oy birliğiyle kabul edildi.

Milli Eğitim Müdürlüğüne 2 adet binek, 1 adet minibüs ve 1 adet en az 3,5 tonluk kamyon alınması hakkında Müdür Yardımcısı Ali Kesik Meclisi bilgilendirdi. Kesik, “Müdürlük olarak 6 aracımız var. Araçlarımız yaşlı olduğu için de dernek vasıtasıyla satıldı. Müdürlük olarak araçsız kaldık. Acil olarak araca ihtiyacımız var” dedi.

Yapılan oylama sonunda Milli Eğitim Müdürlüğünün isteği oy birliğiyle kabul edildi.