Tepedelen, “Aşılamayan dağlar, bizlerin elleriyle, aşılabiliyor”

Yol İş İl Özel İdaresi Çankırı İşyeri Temsilcisi Yunus Tepedelen, “Karayolları, İl Özel İdareleri, Bayındırlık Bakanlığı, DLH ve özel şantiyeler, kısaca sınıf kardeşlerimizin emek harcadığı her yer işimiz ve işyerimizdir” dedi.

“İşimiz geleceğimizdir “ diyen Tepedelen, “Duyarsız kalmadık, duyarsız kalamayız ve kalmayacağız” dedi.

İşyerlerinde ve çalışanların yaşadığı sorunlar hakkında açıklamalarda bulunan Tepedelen, “Biz; bizi yok sayarak geleceğimiz hakkında karar vermek isteyenlerden çok daha fazlayız. Biz; bizi yok sayan veya görmek istemeyenlerden de çok daha fazlayız” dedi

Türkiye Yol İş Sendikası’nın bu sene 50 yılını kutladığını aktaran Tepedelen, “Tarih gösteriyor ki biz; ağırbaşlı, olgun, memlekete ve milletine karşı sorumluluk duygusu yüksek bir sendikayız. Kolay kolay sokağa çıkmayız. Ama, aşımız, işimiz ve özellikle de çoluk çocuğumuzun geleceği söz konusu olduğunda neler yapabildiğimizi meydanlar iyi bilir” dedi.

“Yol İş Sendikası, ülkemezin en çileli işlerini, canlarını ortaya koyarak yapan fedekar işçilerin sendikasıdır” diyen Tepedelen, “Aşılamayan dağlar, bizlerin elleriyle, aşılabiliyor. Aylar süren kar yağışlarının kapattığı ve geçilmez kıldığı yolları biz açar, canları biz kurtarırız” dedi

“Bugün yaşanan sorunların başladığı yer karayollarında taşeronluk hastalığıdır” diyen Tepedelen, “Taşeronluğun, çalışanların işini ve aşını tehdit etme noktasına gittiği tespit edildiğinde Yol İş müdahale etti. Karayollarına taşeronluk girmesin dedik. Sendika bu kez, taşeronluk ile mücadele kapsamında taşeron işçisi gibi fakat özünde karayolları işçisi olan kardeşlerimizin de kabulü ile  örgütlenmeyi başlattı. Çok kısa zamanda binlerce işçi sendikamıza üye oldu” dedi.

Tepedelen gerçekleştirdiği basın toplantısında ayrıca Büyükşehir Yasası’na da değindi. Tepedelen, “12 Kasım 2012 tarihinde kabul edilen kanun ile 13 il daha büyükşehir belediyesi haline getirildi. Ancak bizim çok önemli kaygılarımız vardır. Kısaca yerel yönetimlerin genel bütçeden aldıkları payların düşürüleceği, köy ve beldelerin mahalleye dönüştürülmesi ile birlikte buralarda yaşayan yurttaşlarımıza yeni vergi, harç ve harcamalara katılım yükleri getirileceği, hizmetin merkezleşeceği ve yaklaşık 12 milyon köylü yurttaşımız için; hayati ihtiyaçların giderilmesinde aksaklıklar yaşanabileceğini öngörüyoruz” dedi.