Temmuz ayı birleşimleri tamamlandı

İl Genel Meclisi Temmuz ayı birleşimlerini tamamladı. Ağustos ayında tatile girecek olan meclis 5 Eylül 2011’de Eylül ayı birleşimlerine başlayacak.

İl Genel Meclisi Temmuz ayının son birleşimini 27 mevcutla dün gerçekleştirdi. Meclis son birleşimde İnaç köyü sınırları içerisinde yer alan ve devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan 33 bin 504 m2 alanın kum-çakıl ocağı olarak işletilmek üzere 5 yıllığına kiraya verilmesi konusunu görüştü. Kiraya verilecek yer hakkında kurumlardan gelen yazıların eksik olduğunu belirten İl Genel Meclisi Başkanı Osman Canbaz, “Vatandaş bir işletme kurmak istiyor, istihdam yaratmak istiyor. Ama bürokraside yaşanan sıkıntılar buna engel oluyor. A firmasında bulunması gereken bir evrak B firmasında çıkıyor. Buna benzer daha birçok eksiklikler bir şekilde yaşanıyor. Bu dosyada da eksiklikler var. Bunların yeniden ve düzgün olarak tamamlanması için dosyayı iade edelim” dedi. Yapılan oylama ile dosya eksikliklerin tamamlanması için idareye geri iade edildi.

Kum ocakları konusunda ayrıca, belediyelerinde görüşü alınmasının faydalı olacağı da gündeme gelirken, Meclis Başkanı Canbaz, “Çankırı giderek genişliyor. Belediye yarın mücavir alanını genişletme kararı alırsa bu ocaklar belediye sınırları içinde kalacak. Yapılaşma ve kent alanının genişlemesinin bu ocaklardan etkilenip etkilenmeyeceği önemli çünkü” dedi.

Meclis toplantısında ayrıca, Korgun ilçesi kaymakam lojmanı onarımı için bin TL ve Eldivan ilçesi kaymakamlık lojmanı sıvı yakıtlı kat kaloriferinin katı yakıta dönüştürülmesi için 10 bin TL ödenek aktarılması ve ilçeye gönderilmesi oy birliği ile kabul edildi.

Yapılan toplantının son birleşiminde ise Ilgaz İlçesi 1 No’lu A–2 Tipi Acil Sağlık Hizmetleri istasyonunun Hizmet Hastanesi Hizmet binası deprem-zemin etüdü, yıkım işi ve imalat işlerinin, Ilgaz KHGB Başkanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi arasında hazırlanacak protokol dâhilinde, Ilgaz KHGB Başkanlığı marifetiyle yaptırılması ve protokolün imzası için İlimiz Vali Vekili Haldun Aksalman’a yetki verilmesi ve Şabanözü İlçesi Dr. Sami BARAN Hastanesi Hizmet binasının genel onarımı için, İl Sağlık Müdürlüğünün 2011 yılı bütçesinden Şabanözü Devlet Hastanesi Onarım Gideri harcama kalemine 55 bin 200-TL ödeneğin aktarılması ve İlçeye gönderilmesi konusunu ele aldı. Gündem hakkında bilgi veren Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Karakoç, meclis üyelerinin bu konudaki sorularını da cevapladı.

Bakanlık olarak Çankırı’da 3 projelerinin olduğunu aktaran Karakoç, Çerkeş Devlet Hastanesi, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi ve 100 yataklı ek bina yapı olduğunu aktardı.