Dunlop
featured

Teke, bedelli konusuna tepki gösterdi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emekli Astsubay-Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Yüksel Teke bedelli askerlik konusunda bir açıklama yaptı.
“Herhalde bakan, milletvekili, bürokrat, belediye başkanlarının çocuklarının kısaca mutlu azınlığa yönelik bir çalışma olan bedelli yasası; ülkeye de ihanet, şehit ailelerine de ihanet, terör gazilerine de İhanettir.” diyen Teke konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamanın devamında şunları dile getirdi: “Tahminim, Numan Kurtulmuş beyin yakınlarından ciddi bir talep oldu ki! Sayın Cumhurbaşkanımız da “Bedelliyi” kastederek bunu kaşıyanlar var diyor. Sayın Başbakan Ahmet Davutoğlu’da, Ekim ayında, fakir çocuğu askerlik yapacak, zenginin çocuğu para verip yapmayacak, bu adalete bizim insani anlayışımıza terstir diyor. Aradan bir ay geçmeden AK Parti hükümeti TBMM’den bu yasayı çıkardı. Ne oldu da Sayın Başbakan bir anda karar değiştirdi? Zaman zuhur edecek Mart 2015 te sözde Ülkesini çok seven Bakan, milletvekili, siyasetçi, bürokrat ve belediye başkanını ile bir eli yağda bir eli balda olan ağaların hangilerinin çocuklarının bedelli den yararlanarak askerlik yapmadığını, pardon vatana bedel ödemekten kaçtığını inşallah sizlere açıklayacağım.
Hâlbuki gerçek bedel ödeyenler:
—Vatan sevdasıyla şehit olanlardır.
—Hayatı boyunca evlat acısıyla yaşamak zorunda kalan anne, babalardır. Kardeşleridir.
—Gencecik yaşta bütün hayalleri yıkılmış, zaten toplum içinde kadın olarak yaşamak zor iken bir de çocuklarıyla kendi başına kalmış eşlerdir.
—Çoğu babasının sesini, yüzünü bile hatırlamadan, Baba kelimesine hasret büyüyen çocuklardır.
—Sadece uzvunu değil bütün umutlarını, hayallerini toprağa gömüp, yaşamlarını tekrar yeşertmeye çalışan gazilerdir.
Ülkede ve TBMM’de Bedelliyle ilgili hummalı bir çalışma varken Şanlıurfa’dan gerçek bedel ödeyenlerin maalesef acı haberi geliyor. 09 Aralık 2014 Pazartesi Saat 00.30’da Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde sınır hattında nöbet tutan 3 askerimiz şehit oluyor. Türk Milletinin başı sağ olsun. Rabbim şehitlerimizin ailelerine sabır versin.
Olaya ilişkin ilk gelen haberler, Suriye’nin Telhanzir Köyü mevkiinden açılan ateş sonucu Şehit edildikleri yönündeydi. Sonradan ne oldu ise, açıklamalar olaydan saatler sonra bir anda değişti ve cinnet geçiren bir askerin arkadaşlarına ateş açması sonucu gerçekleştiği ve sonrasında intihar ettiği ileri sürüldü.
Sn. Başbakan yaptığı açıklamada; “Bir cinnet hali olduğu aşikâr. Her ne suretle olursa olsun, görev esnasında hayatını kaybeden her askerimiz şehittir” diyor. İntihar olayı ne zamandır şehit statüsünde değerlendirilmekte?
Hemen aklıma, aynı olayla ilgili olarak, bir gün içerisinde farklı haberlerin gelme nedenini, acaba açılım süreci sıkıntıya girmesin diye bir algı yönetimimi söz konusu diye kendi kendine sormadan edemiyorum. Çünkü artık bizleri yöneten Siyasilerin çelişkili açıklamaları beni bu düşünceye iten en büyük etkendir.
Canından üstün bildiği vatana bedeli, canıyla ve kanıyla ödeyen aziz şehit ve kahraman gazilere şükran ve saygılarımı sunarım. Ruhunuz şad, mekânınız Cennet olsun”