Tatlıcı, ” İhsanoğlu’nu Cumhurbaşkanı seçelim.”

Cumhuriyet Halk Partisi Çankırı İl Başkanı Fikret Tatlıcı 1. turu 10 Ağustos 2014 Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.
“10 Ağustos 2014 günü, Cumhurbaşkanımızı seçmek üzere sandığa gideceğiz. Bu seçimin Cumhuriyet ve Demokrasi tarihimizde bir ilk olacağını ve Cumhurbaşkanının ilk kez halkın tarafından seçileceğini belirtmek isterim” diyen Tatlıcı, açıklamasının devamında şunları dile getirdi: “Yine aynı şekilde bir ilk daha gerçekleştirmekteyiz. Bu ise demokrasi tarihimizin büyük uzlaşısıdır. Siyasi görüşleri ve temsil ettiği kitleleri farklı olan ,Türkiye siyasetinde yer alan beş siyasi partinin genel Başkanları,Türkiye’nin tüm sivil kuruluşları ve toplum katmanları ile yaptığı görüşmeler sonucunda, Cumhurbaşkanı adayı nitelikleri üzerinde görüş birliğine varmışlardır. Yoğun çalışma ve büyük bir uzlaşının ardından bu nitelikleri üzerinde barındıran Prof. Dr. Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nu Cumhurbaşkanı adayı göstermişlerdir.
Cumhuriyet ve demokrasi değerleri, hukukun üstünlüğü, kuvvetler ayrılığı, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı, her türlü hak ve özgürlüğü savunan, iktidar muhalefet demeden herkesi el ele vermeye çağıran , Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu artık Türkiye’nin Cumhurbaşkanı adayıdır. Devletin başında kavgacı tutum egemen olsun istemiyorsan, muhalefeti doğal hasım gibi gören,en ufak eleştiriyi şahsına yapılmış bir saldırı olarak algılayan, ötekileştirici ”bizden olan ve “bizden olmayan”ayrımı yapan bir Cumhurbaşkanı istemiyorsan, dış dünya ve komşuları ile kavgalı bir Türkiye istemiyorsan , vatanımızın birlik ve bütünlüğü, barış ve kardeşliğimiz, birlik ve dirliğimiz bozulmasın istiyorsan, ülkende yolsuzluk ve hukuksuzluk iddialarının konuşulmasını istemiyorsan , Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nu Cumhurbaşkanı seçelim.
Tüm milleti kucaklayacak,devletin organları arasında uyumu sağlayacak, dünyayı doğru algılayacak, bir Cumhurbaşkanım olsun diyorsan, uzlaşmacı, hoşgörülü, kimseyi ötekileştirmeyen, kalpleri ve gönülleri birleştiren bütün vatandaşlarına sevgi ve saygı ile yaklaşabilen bir Cumhurbaşkanım olsun istiyorsan, tüm dünya ülkeleri ve komşularımızla iyi ilişkiler kurabilen ve İslam coğrafyasında lider bir ülke görmek istiyorsan, kuvvetler ayrılığına ve parlamenter rejime inanmış, laik demokratik Cumhuriyeti koruyan ve sahiplenen bir Cumhurbaşkanım olmalı diyorsan, Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’na oy ver.
Biz, tüm toplum katmanlarını kucaklayan, milli değerlere sahip, uluslar arası tanınırlığı yüksek, bilim insanı ve tecrübeli diplomat, milletine , bayrağına bağlı, laik demokratik Cumhuriyeti sahiplenen,barış ve sevginin dilini kullanan, uzlaşmacı , birlik söyleminin savunucusu, halkı bölmeden, kimseyi aşağılamadan, bu ülkenin tüm fertlerinin onuru, erdemi ve özgürlüğü için çabalayacağım diyen , batıda ve doğuda Türkiye’nin aydın yüzü, Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nu destekliyoruz. Değerli Çankırılı hemşerilerimizin de uzlaşmanın adayı Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’na destek vereceğine inanıyoruz. Çünkü ; Türkiye’nin ayrışmaya, kavgaya, çatışmaya değil , birlik ve beraberliğe, huzur, barış ve kardeşliğe ihtiyacı var. Halkımızın; Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edecek,76 milyonu kucaklayacak, tarafsız, her siyasi görüşe eşit mesafede olan, bir partinin değil , çok sayıda siyasi partinin ortak adayı Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’na destek vereceğine inanıyoruz. Verin elinizi, siyaseti bırakıp,hepimizin Cumhurbaşkanını seçelim”