Dunlop

Tatlı çayda şüpheli balık ölümleri

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz hafta yerel basında “Tatlı çayda ne oluyor, çaya balık mı geldi?” başlığıyla gündeme gelen tatlı çaydaki balık hareketliliği, balıkların ölümüyle sonuçlandı.

Şehrin merkezinden geçen tatlı çayda son haftalarda balıklar, köprü altlarında toplanmalarıyla bütün dikkatleri üzerlerine çekmişlerdi. Meraklı vatandaşların bakışları altında şehir merkezindeki her köprünün altında biriken binlerce balık, hafta sonu telef oldular.

Ölüm sebeplerinin henüz bilinmediği balıkların bu duruma akıllarda ‘zehirlenme’ şüphesi bırakırken, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üstünde olması nedeniyle su sıcaklığının artması ihtimalini de taşıyor.

Çankırılılar, tatlı çaydaki balık ölümlerinin nedeninin araştırılması için yetkililerin harekete geçmesini bekliyor.

Çay boyunca kıyılara vuran ve yer yer toprağa gömülen balıkların karınlarında belirgin şişlik görülürken, ölü balıklar birkaç metre aralıklarla çay boyunda görülmekteler.

Tatlı çayda meydana gelen balık ölümleri sonrasında vatandaşlar durumu yetkililere iletti. Alınan bilgiye göre Tarım İl Müdürlüğü ile Çevre ve Orman Müdürlüğü tatlı çaydan su balık örnekleri aldı.