Taşmescid bile satılmış.

Dün Araştırma Merkezi’nde İrfan Dinç ve 3 araştırma uzmanının yaptığı basın toplantısında ilginç iddialar ortaya atıldı.

 

Çankırı Araştırma Merkezi görevlisi ve Osmanlıca Uzmanı İbrahim Erkayacan, Türkiye’nin şifahanesi olarak kullanılan ve Çankırı’nın en eski tarihi eserlerinden olan Taşmescid’in para karşılığında satıldığını iddia etti.

 

Elinde 1931 yılına ait satış sözleşmesi olduğunu söyleyen Erkayacan, “Taşmescid, Çankırı Vakıflar Müdürlüğü tarafından 700 lira karşılığında Rüstem çelebi isimli şahsa satılmıştır. Taşmescid’in taşı ve içerisindeki malzemelerin kullanmak için satıldığını gösteren 1931 yılına ait elimizde resmi belge mevcuttur. Satıştan sonra halktan gelen tepkiler sonrasında Rüstem Çelebi, ihaleyi taşıyamadığı gerekçesiyle ihaleyi fesh etmiştir” dedi.

 

Erkayacan, ayrıca Çankırı Kuşhanesi hakkında çeşitli tarihi bilgiler verirken, Kuşhanenin Çankırı’nın en eski tarihi eseri olduğunu ve 1937 yılında atılan Kuşhane temelinin günümüzde halen durduğunu kaydetti. Kuşhane ile ilgili olarak 1890’lı yıllara ait bir defter bulduğunu dile getiren Erkayacan, “Çankırı Kuşhanesi’de 1937 yılında Vakıflar Müdürlüğü tarafından Keskinli Esadoğlu Hüseyin Altıntaş, isimli şahsa satılmıştır. 6 – 7 binadan oluşan Kuşhane, şimdiki anlamda tam bir kompleksmiş” dedi.