Dunlop
featured

“Tarım arazilerimizin yaklaşık % 60’ı ÇKS ye dahil edilemiyor”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çiftçilerin sorunlarını dile getirmek üzere basın mensupları ile bir araya gelen Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli,  il genelindeki tarım arazilerinin %60’ının ÇKS’ye dahil edilmediğini dile getirdi.

Açıklanan rakamın çok yüksek olduğunu ve çok sayıda çiftçinin verilen desteklerden yararlanamadığını da aktaran Gamzeli, “İlimizde tarım arazilerimizin yaklaşık % 60’ı ÇKS ye dahil edilemiyor. İntikali yapılamayan arazilerimiz çoğunlukta. İntikali yapılamayan arazilerimizin de ÇKS ye dahil edilmesini yönünde yönetmelik hazırlanarak, bu arazilerimizin ÇKS’ye dahil edilmesini talep ediyoruz” dedi.

ÇATAK projesine de değinen Gamzeli, “İlimiz de Önceki yıllarda verilen ‘’nadas alanlarının değerlendirilme projesi ‘’kapsamında ki desteğin (arpa-nohut-arpa) devam etmesini ve Bakanlığımızca uygulanan önceki yıllarda ilimizin de faydalandığı ‘’ÇATAK’’ projesinin de düzenlemeler yapılarak Çiftçilerimize sunulmasını ve  İlimizin tekrar faydalanmasını talep ediyoruz” dedi.

Gamzeli açıklamasının sonunda ise, “Çankırı’daki tarım arazilerinin  % 92’sinde kuru tarım yapılmaktadır. Birçok İlimizde  yılda 3 ürün alırken, 3 defada destek almaktadır, bizler Çankırı’da 2 yılda 1 ürün almaktayız. Bu yüzden de 2 yılda bir destek almaktayız. Bu hususun dikkate alınarak ,

Çankırı’mıza pozitif ayrımcılık yapılarak artı destekleme verilmesini talep ediyoruz.

Arazilerimiz çok parçalı ve bazı arazilerimiz verimli üretim yapacak büyüklükte değil.

İlimizde Arazi toplulaştırmaları sadece sulama alanlarına giren arazide yapılmaktadır. Arazi toplulaştırmasının tüm köylerimizde yapılmasını talep ediyoruz” dedi