“Tarihten Günümüze Rusya”

Çankırı Karatekin Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü tarafından düzenlenen “Tarihten Günümüze Rusya” konferansı dün gerçekleştirildi. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans salonunda gerçekleştirilen konferansta Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kırımlı Rusya tarihi hakkında bilgiler verdi.

Rasya gibi bir konunun 1 saate sığdırılamayacağını belirten Kırımlı, son zamanlarda Rusya denilince akla yanlış anlamaların geldiğini belirtti. Kırımlı, “Rusya deyince, bavul ticareti, gaz, Antalya’ya gelen turist ve söylenmesini asla tasvip etmediğim nataşa kelimeleri anlaşılıyor. Oysa Rusya ile Türklerin ilişkisi bu toplulukların ilk ortaya çıkışından başlar” dedi.

Osmanlı tarihinin son 250 yıllık döneminin Rusya ilgili olduğunu da belirten Kırımlı, “Son 250 yıllık dönemde Osmanlı ilişkileri Rusya’ya endekslenmiş ve buna göre hareket edilmiştir. İngiltere, Almanya ve Fransa ile kurulan ilişkiler Rusya nedeniyle olmuştur, fakat bu fazla dile getirilmemiştir” dedi.

Rusya tarihi ve Rus-Türk ilişkilerine de değinen Kırımlı, önemli bir noktaya da dikkat çekerek, “Rusçada çok sayıda Türkçe kelime vardır. Bunun sebebi sınırlarının büyük bir kesiminin Türk devletleri ile çevrili olmasıdır” dedi.

Rus kelimesinin aslında Slavca olmadığını da aktaran Kırımlı, “Vikingler bu bölgeyi işgal etmiş ve zamanla Slavlaşmıştır, fakat Rus kelimesi Vikinglerden bunlara miras kalmıştır” dedi.

Rus tarihinin en büyük dönüm noktasının 1. Petro döneminde yaşandığını dile getiren Kırımlı, “Geçmiş dönemlerin aksine 1. Petro zamanında farklı bir siyaset izlenerek Rusya’nın doğu yerine batıya yönelmesi sağlanmıştır” dedi.

Rusların aslen Slav olmadıklarını ve pagan bir toplum olduklarını belirten Kırımlı, 10. yüzyılda Hıristiyanlığı kabul ettiklerini söyleyerek tarihsel süreç içersinde Ruslar ile Türklerin ilişkilerini anlattı. Altınordu devleti ile Rus ilişkilerine değinen Kırımlı Rusya’nın Deli Petro ile yüzünü Avrupa’ya döndüğünü söyleyerek şöyle devam etti;  “19. yüzyılda yayılmasını sürdüren Rusya Doğuda Pasifik Okyanusu’na ulaştı. . Bu yüzyılda Rusya’da teknoloji, bilim ve edebiyat alanında önemli gelişmeler gerçekleşti. Örneğin edebiyatta büyük yazarlar yetişti. Kasım 1917 yılında Bolşevik fraksiyonu iktidarı ele geçirdi ve dört yıl boyunca bir iç savaş yaşandı. 1930’lu yıllar Rusya için sıkıntı tarihlerdir. Stalin yönetimindeki Rusya’da büyük katliamlar yaşandı ve Rusya ideolojik olarak totalizme döndü. Stalin 1953 yılında öldüğünde Rusya nispeten daha az totaliter bir ülke haline geldi. II. Dünya Savaşı sonrası ise süper güç haline gelen Rusya 1985 yılında Gorbaçov ile değişim sürecine girdi.”

Konferansın sonunda Prof. Dr. Hakan Kırımlı’ya Çankırı Karatekin Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Türkan Polatçı tarafından teşekkür plaketi verildi.