Dunlop
featured

“Tarih milletin ortak malıdır”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

31 Ekim-2 Kasım 2014 tarihleri arasında Çankırı Karatekin Üniversitesi Türkiyat Enstitüsü ve Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı’nın işbirliği ile düzenlenen “100. Yılında 1. Dünya Savaşı’nın Türk Edebiyatındaki Yansımaları” konulu II. Uluslararası Türkiyat Sempozyumu çerçevesinde savaşın edebiyata yansımaları ele alındı. Çankırı Koç otelde 2 gün süren sempozyumun son oturumu Doç. Dr. Mümtaz Sarıçiçek başkanlığında gerçekleştirildi.
Panelin ilk konuşmacısı Prof. Dr. Ksenija Aykut 1. Dünya Savaşı esnasında yazılan Türk ve Sırf romanları üzerinde konuştu. Aykut, savaş zamanında yazılan mektuplar sayesinde birçok sırrın ortaya çıktığını aktararak, “Bu sayede savaşa katılan genç insanların iç dünyaları da ortaya çıkmaktadır” dedi.
Savaşlarda hep hüzün ve karamsarlık belirten kelimelere çok yer verildiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Şamil Yeşilyurt ise, “Çünkü savaşlara genç insanlar gidiyor. Anne ve babalar evlatlarını, gelinler kocalarını, çocuklar ise babalarını bu savaşlarda kaybediyor” diyerek Sarıkamış ağıdı üzerine bilgi verdi. Yeşilyurt ayrıca tarihin ‘ölsekte kahramanız’, halkın ise yaşadığı acılara baktığını dile getirdi.
“Tarih ve edebiyatın iç içe geçtiği eserler vardır” diyen Öğr. Görv. Hilal Akça, “İnsanlar öğrendikleri tarihleriyle kimliklerini inşa ederler. Tarihin içinde halk vardır ve tarih ölümsüzdür. Milli kimliğimizde kazandığımız zaferler kadar yenilgilerimiz de çok önemli olmalıdır. Bu nedenle yazılan eserlerin gelecek nesillere aktarılması son derece önemlidir” dedi.
Panelin son konuşmacısı Mehmet Güngör ise tarihin ciddi bir konu olduğunu aktararak, “Tarihi, malzeme olarak kullanıyorsan onu çarpıtmaya hakkın yok. Tarih senin malzemen değil milletin ortak malıdır” dedi.
sempozyum oturum (5)