Tapu Kadastro Teşkilatı Valilik Makamı’nda

Tapu Kadastro Teşkilatı 165.Kuruluş Yıldönümü nedeniyle Vali Vahdettin Özcan’ı ziyaret ederek çiçek takdim etti.

Kadastro Müdürü Safa Doğan, Tapu Müdürü İsmail Tamer Yılmaz, Müdür Yardımcısı Mahir Bingöl, Harita Mühendisleri Mustafa Çıbık, Engin Yüksel ile Memurlar Emel Körhasan ve Didem Atak’tan oluşan Heyet Vali Vahdettin Özcan’ı ziyaret ettiler.

Vali Vahdettin Özcan, “Vatandaşa hizmet eden bu önemli kuruluşun 165.Kuruluş Yıldönümünü kutluyorum. Ben de sizleri en kısa zamanda ziyaret edeceğim” dedi.

Kadastro Müdürü Safa Doğan, 21 Mayıs 1847’de zabıt kayıtlarının tutulmaya başlandığını, 1926 yılında Medeni Kanun ile kadastro kayıtlarının tutulduğunu ve bu güne kadar gelişen teknolojiye ayak uydurarak gelişmeler yaşandığını belirtti. Tapu Müdürlüklerinin TAKBİS Sistemine geçtiğini belirten Müdür Doğan, “Kadastro Müdürlüklerinin aynı sisteme geçme hazırlıkları devam ediyor. Kadastro veri konsolidasyonu projesi ile veriler bilgisayar ortamına dökülüyor. 2013 yılında Kadastro verileri de TAKBİS sistemine geçmiş olacak” dedi.

Tapu Müdürü İsmail Tamer Yılmaz ise günde 30 civarında tapu işlemi yaptıklarını, son iki aydır da başka illerdeki işlemlerin de İlimizden yapılmasına başladıklarını belirtti.

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ve Harita Genel Komutanlığı Koordinasyonunda kurulan CPRS cihazı ile anında ölçüm yapılan 167 sabit istasyonun bulunduğu belirtilmesi üzerine Valimiz Vahdettin Özcan, Çankırı’da bulunan İstasyonu görmek istediğini belirtti.

Vali Özcan, “Ülkemizde toprakların mülkiyeti vatandaşlarda, Çin’de ve bazı Orta Avrupa Ülkelerinde mülkiyetlerin devlette, kullanma haklarının kişilerde olduğunu belirterek, bu sistemin faydaları ve zararları nelerdir?” diye bir soru yöneltti.

Kadastrocular ise bu sistemin tarımsal açıdan kullanım noktasında iyi olduğunu, miras yoluyla arazi bölünmesinin önüne geçilen bir sistem olduğunu belirttiler.