Dunlop
featured

“Taleplerin % 90’ına yanıt veriyoruz”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hasan Yıldız, İl Özel İdaresi 2014 yılı çalışmaları hakkında bilgi verdi.
İl Özel İdaresi Yemekhanesinde gerçekleşen bilgilendirme toplantısına İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcıları Ayvaz Çal ve Mustafa Çıbık, Köye Yönelik Hizmetler Müdürü Serdar Soydaş, Şube Müdürleri ve basın mensupları katıldı.
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hasan Yıldız, taleplerin yüzde 90’ını tamamladıklarını ve başarılı bir yıl daha geçirdiklerini ifade ederek “Biz olağan işlerimizin yanında projelerde yaparak ek ödenek sağlıyoruz. 2014 yılında milletvekillerimizin desteği ile yatırım için harcadığımız ödeneğin haricinde projeler sayesinde genel idareden 4 milyon TL ödenek sağladık.” dedi.
Beldelerin köye dönüşmesi ile yerleşim birimi sayısının ve hizmet yüklerinin arttığını belirterek sözlerine devam eden Yıldız, “14 Belde köye dönüşerek bize geldi. İşçi yerleştirmelerinde birkaç kişi hariç arkadaşlar yeni yerlerinde göreve başladı. Beldeleri devraldığımızda sorunların tespitini yaptık. Köylerde yaptığımız hizmetlerde bir çok beldeden önde olduğumuzu gördük. Köye dönüşen beldeler için projelerimiz hazır. Genel İdareden ödenek sağladıkça eksikliklerini gidereceğiz” ifadelerini kullandı.
2014 yılında 307 km asfalt çalışması yaptıklarını ve Çankırı için bu oranın büyük bir başarı olduğunu belirten Yıldız “Her yıl 250 km asfaltlama yaptığımızda yollarımızın standartları bozulmayacak. Köylerimizin %90’nın asfaltı var. Ayrıca 460 noktaya boru yatırdık. Yollarımız bozulmayacak. 2 noktaya köprü yaptık. 243 km stabilize çalışması yaptık. 1111 km asfalt yama çalışması yapıldı.”ifadelerini kullandı.
Yıldız, “Yollarımız tam istediğimiz standartta değil. Ama 3 sene öncesinden daha iyi. 2015 yılında daha iyi gövde yaparak yollarımız daha iyi olacak. 2015 yılındaki asfalt hedefi 2014 yılından geri kalmayacak. Tüm ilçelerimizin ihtiyacı kadar yaklaşık 300 km lik mesafe için şimdiden mıcır aldık. 13 bin ton filleri ambarlarımıza taşıdık. Boru alımı için 623 bin TL harcadık. İl Özel İdaresini şimdiden 2015 yılına hazırladık ” dedi.
Köylerde parke taşı uygulamasının yoğunlaştığını ve 2014 yılında 121 köyde parke taşı uygulaması yaptıklarını belirten Yıldız “2014 yılı itibari ile 519 bin m2 parke taşına ulaştık. 2014 yılında sadece 136 bin m2 parke taşı döşedik. 375 köyden 352’sinin yani %94 oranında kanalizasyonlaşma başarısını yakaladık. 2014 yılında 34 köyde kanalizasyon çalışması yaptık. Köylere ayrıca yardımlarımız oluyor. Köy içi muhtelif işler için 900 bin TL yardımda bulunduk.” dedi.
Köy nüfuslarında artışların meydana geldiğini ifade eden Yıldız “Bize bu yıla kadar yeni yerleşim yeri müracaatı bu kadar fazla hiç olmamıştı. Yıllardır 35 i geçmeyen bu müracaat sayısı sadece 2104 yılında 70’e ulaştı. 70 köy yeni yerleşim yeri oluşturma için müracaat etti. Şehirde oturanlarımız köye ev yapıyor. Yazı köyde geçirmek isteyen, emekli olup köye yerleşmek isteyenler arttı. Yeni yerleşim yeri oluşturma noktasında da ciddi çalışma yapıyoruz” dedi.
Sağlık, Kültür, Spor, Tarım, Turizm gibi birçok alana da kaynak sağladıklarını ve OSB’lerde aktif rol oynadıklarını belirten Yıldız “Ilgaz Yıldıztepe ve Doruk’ta ciddi çalışmalar yaptık. Yeni kayak pistleri, yeni konaklama yeri, yeni telesiyej, kafeterya gibi turizmi arttıracak bir çok yenilik yaptık. Ilgaz Doruk’ta yaptığımız telesiyej Ocak sonuna hazır olacak. Yıldız tepe’deki konaklama yerini kiraya vermeye hazır hale getirdik. Mevcut konaklama tesisini teknik ve özellik bakımından güçlendirdik. Vatandaş için aksaklık olmaması için çalışıyoruz. Eksikleri devlet olarak tamamlıyoruz.” dedi.
2015 yılında Tuz Mağarasında güzel gelişmelerin olacağını belirten Yıldız “Tuz Mağarası projesi 1 ay içinde hazır olup ihaleye çıkacak. Mağara yapılacakların 2016 yılı Eylül ayına biteceğini düşünüyoruz. Bu çalışmalar esnasında Tuz Mağarası ara ara kapatılabilir. Çok ciddi ve güzel bir çalışma olacak” dedi.
Köy yollarının kapanması ve açılması hakkında da bilgi veren Yıldız “Salı akşam itibariyle 181 yolumuz kapalı idi. Ancak bizim ekiplerimiz 24 saat çalışıyor. Çarşamba sabah itibari ile 76 köy yolu kapalı durumda olduğu bilgisine sahibiz. Bu 76 rakamının içinde açmış olduğumuz ve tekrar yağıştan dolayı kapanan köylerdir. İyi ki kar yağıyor, iyi ki bizde çalışıyoruz. Yeter ki kar yağsın, biz zorluk çekelim. Geçtiğimiz sene çok az kar yağdı ama tarımda, sulama da sıkıntı çektik. Kar yağsın biz var gücümüzle çalışmaya her daim hazırız” dedi.
Araç parkına yeni araçlar kattıklarını ve %70 oranında araç parklarının kuvvetli olduğunu belirten Yıldız, “Yeni mekanlar açıldıkça ihtiyaçlar oluyor. Şuan araç ihtiyacımız %30 oranında var. İmkan oldukça temin etmeye devam ediyoruz.” dedi.
Son olarak İçme suyu guruplarının oluşmasının çok sevindirici olduğunu belirten Yıldız, “Bazı gruplarının işlerinin uzaması bizi uzuyor.” dedi.
özel (6)