Suya dev yatırım

İl Genel Meclisi Şubat ayı birleşimlerinin ilki dün İl Genel Meclisi Toplantı Salonu’nda Osman Canbaz başkanlığında eksiksiz olarak yapıldı.

 

Açılış ve yoklama ile başlayan programın ilk gündeminde Korgun ilçesine bağlı Kartepe Köyü vardı. Köyün isminin ‘Şıhlar’ olarak değiştirilmesi önergesi mecliste görüşmeye açıldı. Oy birliği ile kabul edilen maddeden sonra konu İçişleri Bakanlığı onayına gönderildi.

 

Meclisin ikinci gündem maddesinde ise performans ve yatırım programına eklenecek olan sulama çalışmaları vardı. 2012 yılına ait raporların sunulmasının ardından programa 450 bin liralık toplam 10 adet iş ilave edildi. Öte yandan sulama çalışmaları için 2 milyon 230 bin lira ödeneğin ayrıldığı bildirildi.

 

Meclis toplantısının son bölümünde ise önceki günden ertelenen maddeler görüşmeye açıldı. Köye Yönelik Hizmetler Müdürlüğü makine parkında bulunan araçların kira bedellerinin görüşüldüğü madde de açıklama yapan Özel İdare görevlisi Ayvaz Çal, kira bedellerinde geçen yıla oranla artış olmadığını söyledi. Çal, ‘Araçların tamamının bedelini aynı tuttuk, sadece vinçte artış yapalım dedik ve saatini 145 liradan 150 liraya çıkarttık’ dedi.

 

Çal ayrıca, geçen yıl 49 araç kiralandığını, maliyetin yaklaşık olarak 46 bin lira olduğunu ve 5 bin 539 litre yakıt kullanıldığını vurguladı.  Oy birliği ile kabul gören maddeden sonra diğer maddelere geçildi.

 

Kızılırmak İlçe Devlet Hastanesi güvenlik kamera sistemi giderlerinde kullanılmak üzere talep edilen 4 bin liralık bütçe meclis onayı ile ilçeye aktarıldı.

 

Meclisin son gündeminde yine su vardı. 2012 yılı Performans ve Yatırım programına eklenecek olan içme suları konusu müzakereye açıldı. Okunan raporların ardından içme suyu programına 247 bin liralık ek ödenek aktarıldı. Gündem maddesinden sonra kısa bir konuşma yapan Meclis Başkanı Osman Canbaz, içme suyu programına yaklaşık olarak 1 milyon lira ödeneğin aktarıldığını söyledi. Devletin Çankırı’ya su için 80 milyon liralık yatırım yaptığını aktaran Canbaz, ‘Bu yatırımlar arızalar hesap edilerek ayrılmış ödeneklerdir. Arıza olmazsa paramız yine bize kalacak. Ayrıca bu konu için devletimiz 80 milyon lira bir yatırım yaptı’ dedi.

 

Dilek ve temenniler ile devam eden toplantı,  Kurşunlu Meclis Üyesi Niyazi Erince’nin tatlı ikramı ile son buldu.