Sudanlılar Yaran Oldu

Çankırı Karatekin Üniversitesi ve Türk İşbirliği Kalkınma Ajansı (TİKA)’nın imzaladığı işbirliği protokolü kapsamında Çankırı’ya gelen 35 Sudan’lı eğitimci, Çankırı’da düzenlenen yaran gecesine misafir oldu.

Geceye Çankırı Belediye Başkan Yardımcısı Rafet Alemdar, TİKA Başkan yardımcısı Süreyya Polat, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rıza Gürbüz, Karatekin Üniversitesi akademisyenleri ve Sudan’lı eğitimciler katıldı.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve organizasyon sorumlusu Prof. Dr. Rıza Gürbüz, Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin TİKA ile işbirliği yaparak Sudan’da bir eğitim merkezi kurduğunu belirterek, Sudan’lı eğitimcilerin 3 haftadır Çankırı’da bulunduğunu ve eğitimin Ankara ve İstanbul’da ki programlarla devam edeceğini söyledi.

Belediye iş merkezinde yapılan yaran gecesine katılan Sudan’lılar,  yaran geleneğine uygun olarak meclise alınırken,  orta oyunları ve yaran gösterilerine eşlik ederek gönüllerince eğlendiler. Tercümanlar marifetiyle oyunlara katılan Sudan’lı eğitimciler, oyun havalarında yaranlara eşlik ettiler. Oyunların ardından Çankırı’nın yöresel yemeklerini tadan Sudan’lılar, Çankırı baklavasına hayran kaldılar.

Sudanlı eğitimciler Yaran meclisini muazzam olarak değerlendirirken, yaran müziklerinin Sudan müzik kültürü ile benzerlik gösterdiği kaydettiler. Etkinlikten dolayı memnun olduklarını dile getiren Sudan’lı eğitimciler geceye yaran geleneği gereği Cezayir Türküsü eşliğinde, yaran baş ağasını selamlayarak veda ettiler. Etkinliğin ardından yaranlar ile Sudan’lı eğitimciler bol bol fotoğraf çekindi.