Spor merkezleri açıldı

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 74. yıl dönümü ve yaz okullarının açılışı nedeniyle dün Hasan Fehmi Gökşen Spor Salonunda bir tören düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Seyfettin Turan, “Spor çocuklarımızın fiziki ve ruhsal gelişimini sağlarken aynı zamanda da estetik bir görüntüye sahip olmalarını sağlar. Bunun için de küçük yaştan itibaren hem fiziksel hem de pedagojik gelişimlerini destekleyecek spor ve sanat eğitimleri gereklidir” dedi.

Turan ayrıca, “Sizler de çocuklarımızın kendilerini kanıtlamaları için fırsat verin, şikayet eden değil, daha iyisi için mücadele veren bir toplum yapısına doğru yol alalım. Bizlere ses olun ki daha fazla çocuk için yeni pencereler açabilelim. Çalışarak nelerin yapılabileceğinin keyfîni izleyelim.

Spor gelişmekte olan çocuklar için yalnızca sağlık ve gelişme için değil aynı zamanda şahsiyet gelişimleri ile mental sağlıkları açısından da önemlidir. Spor yapan çocuklar kişisel deneyimlerini, yaratıcılıklarını geliştirir ve sorumluluk duygusu kazanırlar. Yardımlaşma ve işbirliği yapma, arkadaşlarına ve oyun kurallarına saygı gösterme gibi sosyal davranışları da kazanarak olumlu bir benlik gelişimi sağlarlar” dedi.

Turan’dan sonra kürsüye gelen Vali Vahdettin Özcan ise, “Yaz sporları önceki yıllarda çeşitli isimler altında belli bir disipline bağlı olmadan yürütülüyordu. Ancak 2000 yılından itibaren kurulan İl Spor Merkezleri çalışmalarını günümüz şartlarına uygun hale getirilerek hazırlanan yönerge doğrultusunda ülkemizin her köşesinde etkin bir şekilde sürdürülmeye başlamıştır” dedi.

Gençlik ve sporun amacına da değinen Özcan, “Amacı, çocuk ve gençlerin çevresine duyarlı, topluma saygılı, faydalı ve üretken olma bilincinin verilmesi, zararlı alışkanlıklardan korumak, serbest zamanlarını spor yaparak, kültürel, sanatsal ve sosyal etkinliklere yönlendirerek özgüven duygusunu ve kişiliğini kazanmış, geleceğe hazır gençler ve elit sporcular olarak yetişmelerini sağlamak; İl spor merkezleri aracılığıyla çocuk ve gençleri, spor branşlarına yönlendirmek, teşvik etmek, sporu sevdirerek sporda alt yapılar oluşturarak kulüplere lisanslı sporcu kazandırmaktır.

Bu çalışmalar İlimizde de imkanlar ölçüsünde yoğun bir şekilde sürdürülmektedir” dedi.

İl spor merkezi dallarına da değinen Özcan, “İl merkezimizde 2012 yılı için atıcılık, atletizm, basketbol, badminton, bocce, boks, jimnastik, güreş, mini golf, herkes için spor, judo, okçuluk, masa tenisi, tekerlekli kayak, taekwondo, tenis, voleybol, yüzme olmak üzere toplam 18 branşta kurs açıldı. Açılan branşlarda toplam 34 antrenör ve 4 cankurtaran görev yapacak. Yaz spor kurslarına 2 bin 150 sporcu öğrenci kayıt yaptırdı.

Yavrularımızın fiziksel ve ruhsal gelişimine de önemli katkı sağlayacak, yavrularımızın öz güvenlerini artıracak bu çalışmaları teşvik eden, katılımlarını sağlayan velilerimize de teşekkür ediyorum.

05-18 yaş aralığında isteklerine bağlı olarak katılan sevgili yavrularımızı da tebrik ediyorum. Antrenörlerinin uyarılarına ve uygulanan programlara dikkat ederek sağlıklı ve başarılı çalışmalar diliyorum.

Ayrıca Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğümüzün 74. kuruluş yıl dönümünü ve İl Müdürümüz nezdinde bu çalışmalarda emeği geçen tüm personeli kutluyorum” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından Vali Özcan, 15-17 Haziran 2012 tarihlerinde  Bosna Hersek Tesanj şehrinde yapılan Kick Boks Gençler Avrupa Kupası’nda Avrupa 2.si olan Belediye Gençlik Spor Kulübü Kick Boks sporcusu Mümine Yılmaz’a ödülünü verdi.

Antrenörlerin tanıtıldığı programın son bölümünde spor dallarında yer alan çocuklar gösterilerini sundu.